Nie będzie podatku od "1 procenta"

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESLutyk: nie będzie podatku od 1 procenta

Od darowanego organizacjom pożytku publicznego 1 procenta podatku dochodowego nikt podatku od darowizn nie zapłaci - uspokaja ministerstwo finansów.

- Pieniądze, które podatnicy przekazują w ramach 1 procenta (odpisu na organizacje pożytku publicznego - red.) nigdy nie przestają być pieniędzmi należącymi do fiskusa, dlatego nawet po przekazaniu ich ostatecznemu odbiorcy - podatku płacić nie trzeba. To oficjalna interpretacja ministerstwa finansów - mówił w rozmowie z TVN CNBC Biznes rzecznik resortu Jakub Lutyk.

Prasowe doniesienia, jakoby pieniądze, które płyną z naszych rozliczeń rocznych poprzez fundacje do osób potrzebujących, miały być obłożone podatkiem od darowizny, nazywał nonsensem.

O niejednoznacznej interpretacji przepisów pisała poniedziałkowa "Gazeta Prawna". Według dziennika, jeśli fundacja, która uzyskała pieniądze z tzw. 1 procenta, odda je konkretnej osobie, to ta osoba będzie musiała zapłacić podatek od darowizny. - Wynika tak z interpretacji przepisów przez jedną z Izb Skarbowych - informuje "Gazeta Prawna".

Co urząd, to inne interpretacje przepisów

Pieniądze, które podatnicy przekazują w ramach 1 procenta nigdy nie przestają być pieniędzmi należącymi do fiskusa, dlatego nawet po przekazaniu ich ostatecznemu odbiorcy - podatku płacić nie trzeba. rzecznik ministerstwa finansów Jakub Lutyk

Eksperci są jednak podzieleni w ocenie stanowiska fiskusa. Jedni uważają, że w przypadku wpłat 1-procentowych nie może być mowy o przekazywaniu darowizny. Inni przyznają, że w skrajnych przypadkach fiskus może 1 proc. podatku przekazany na konkretny cel dla konkretnej osoby uznać za darowiznę.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES