Nie będzie budżetu przed wakacjami?

Najnowsze

TVN24Wicepremier Pawlak widzi małe szanse na uchwalenie budżetu przed wakacjami

- Jeżeli nie dojdzie do porozumienia z partnerami w Komisji Trójstronnej, budżet zostanie złożony we wrześniu - powiedział wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. Ministerstwo finansów planowało przyjąć ustawę jeszcze przed wakacjami, aby "nie stała się elementem gry wyborczej".

Projekt budżetu na 2012 roku - przyjęty wstępnie na początku maja przez rząd - przewiduje m.in. deficyt w maksymalnej wysokości 35 mld zł, podwyżki dla nauczycieli od września 2012 roku (o 3,8 proc.) i zamrożenie płac w budżetówce. Platforma chciałby przyjęcia projektu przez Sejm jeszcze przed wakacjami, aby nie był on zakładnikiem kampanii wyborczej i polskiej prezydencji w UE.

Przeciwna takiemu szybkiemu tempu jest opozycja, która argumentuje, że w połowie roku niemożliwością jest zebranie odpowiednich założeń makroekonomicznych. Kolejną, o wiele bardziej realną przeszkodą, jest brak opinii strony społecznej. Partnerzy z Komisji Trójstronnej nie zgodzili się na skrócenie - co zaproponował resort finansów - do 27 kwietnia terminów m.in. konsultacji założeń do projektu. Przeciwko są zarówno organizacje pracodawców, jak i związki zawodowe.

Na złość babci?

Wicepremier Waldemar Pawlak powiedział w czwartek, że jeśli nie będzie porozumienia w Komisji, to projekt budżetu "zostanie złożony we wrześniu, zgodnie z ustawą o Komisji Trójstronnej, bo nikt nie będzie tej ustawy łamał". - Jeżeli partnerzy chcą działać na zasadzie "na złość babci odmrożę sobie uszy", to nie jest to najbardziej pomysłowe działanie w obecnym czasie - zaznaczył.

Wicepremier poinformował, że prosił partnerów społecznych, by przedstawili pięć ważnych punktów, które ich zdaniem są w tej chwili do zrobienia i powinny być szybko załatwione. - Myślę, że minister finansów jest rozsądnym człowiekiem i jeżeli to będzie w granicach dobrej kalkulacji, to jesteśmy w stanie te rzeczy szybko przeprowadzić - powiedział Pawlak.

Zgodnie z ustawą o Komisji Trójstronnej, strony pracowników i pracodawców do 20 lipca każdego roku powinni zająć wspólne stanowisko w sprawie założeń projektu budżetu państwa na rok następny. Jeżeli nie dojdą do porozumienia, do 31 lipca poszczególne organizacje mogą przedstawić swoje stanowiska. Konstytucja i ustawa o finansach publicznych mówią, że Rada Ministrów uchwala i przedstawia Sejmowi projekt ustawy budżetowej na następny rok najpóźniej do końca września.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24