NFZ dostaje więcej pieniędzy

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESPrezes NFZ Jacek Paszkiewicz: wpływa więcej składek

Więcej pieniędzy na leczenie Polaków. Narodowy Fundusz Zdrowia aktualizuje swój budżet, bo lepsza sytuacja makroekonomiczna powoduje lepsze niż oczekiwano wpływy ze składek. - Pozwala to optymistycznie patrzeć na tegoroczny plan wydatków - mówi w TVN CNBC Biznes prezes funduszu Jacek Paszkiewicz.

Według jego słów do końca maja Narodowy Fundusz Zdrowia uzyskał wpływy wyższe o ok. 900 milionów złotych. - Możemy dość optymistycznie skorygować nasze roczne przychody o 2,3 miliardów złotych. Są to głównie przychody ze strony ZUS-u. Na pewno przychody byłyby wyższe, gdybyśmy nie mieli tendencji spadkowej w składce KRUS-owskiej - wskazał prezes NFZ.

Jak ujawnił Jacek Paszkiewicz, jego instytucja każdego miesiąca otrzymuje z KRUS od 10 do kilkunastu milionów złotych mniej niż zaplanowano. Prezes podkreślił, że powinny zostać dokonane zmiany prawa, które spowodowałyby, że składka zdrowotna rolników nie byłaby powiązana z ceną kwintala żyta.

Taki projekt ministerstwo zdrowia przygotowało już w styczniu tego roku. Żeby jednak zmiany weszły w życie projekt ustawy musi zatwierdzić rada ministrów, a następnie uchwalić parlament.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES