Netzel pozwolił zarobić własnej spółce

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24"Rzeczpospolita" podaje, że Netzel mógł wzbogacić swoją spółkę o prawie 400 tys zł

Powszechny Zakład Ubezpieczeń wynajął od spółki Dalmor budynek w lutym 2007 roku. Decyzję podjął ówczesny szef PZU Jaromir Netzel. W tym samym czasie zasiadał w radzie nadzorczej gdyńskiej spółki - podaje "Rzeczpospolita"

Umowę na wynajem 900 metrów kwadratowych od Dalmoru podpisano na dwa lata. Jednak kwota za czynsz została objęta klauzulą poufności. Rzecznik PZU, Michał Witkowski, zapewnia, że nieruchomość wynajęto po cenach rynkowych. Według szacunków agentów nieruchomości miesięczny czynsz w takim budynku może sięgać około 35 tysięcy złotych. Rocznie może więc przynosić Dalmorowi zysk prawie 400 tysięcy złotych.

W rozmowie z "Rz", rzecznik PZU zapewnia, że wynajem siedziby był koniecznością w związku z fatalnym stanem siedziby inspektoratu PZU w Gdyni, gdzie ubezpieczyciel od półtora roku buduje nową siedzibę.

"To PZU do nas trafiło"

PZU szukało budynku pod wynajem od maja 2006 r. Na ogłoszenie w prasie zgłosiło się czterech oferentów. Choć wybrano najkorzystniejszą z propozycji, to jednak z niewiadomych powodów transakcja nie doszła do skutku - informuje gazeta. W czerwcu 2006 w PZU zaczął rządzić Netzel. 20 października Dalmor przysłał ofertę wynajmu do PZU. W rozmowie z gazetą, Krzysztof Rychlicki, prezes przedsiębiorstwa Dalmor, stwierdził jednak, że to PZU do nich trafiło.

Zgodę na najem lokalu wyraził zarząd PZU. Sprawą zajmowała się również rada nadzorcza Dalmoru, której członkiem był od 2005 r. Netzel. Po objęciu fotela prezesa PZU nie zrezygnował bowiem z tej funkcji. Został odwołany dopiero 13 września 2007 r., dwa tygodnie po postawieniu mu zarzutów utrudniania śledztwa i składanie fałszywych zeznań w sprawia tzw. przecieku w Ministerstwie Rolnictwa.

Rychlicki twierdzi, że w sprawie wynajęcia budynku Netzel zachował się etycznie. – Z uwagi na konflikt interesów wstrzymał się wtedy od głosu – powiedział w wywiadzie dla "Rz" prezes Dalmoru.

W PZU kończy się audyt spółki

Rzecznik PZU, Michał Witkowski przyznaje na łamach gazety, że „w związku ze zmianami w zarządzie spółki audyt będzie pogłębiony o dodatkowe zagadnienia związane z obszarem HR, zakupami i przestrzeganiem regulacji wewnętrznych w spółce”. Potwierdził też informację, że kontrola objęła również wynajem biura od Dalmoru.

Jak podaje "Rz", Witkowski jednak zastrzegł, że na tym etapie, na jakim firma znajduje się obecne, nie będzie informować mediów o postępie sprawy.

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: TVN24