Netflix przyspieszy transfer. Dzięki umowie z Comcast

Najnowsze


Netflix, amerykański dostawca treści wideo na życzenie uzgodnił kontrakt z Comcast - największym dostawcą usług internetowych w USA. Umowa dotyczy szybszego przesyłania filmów i lepszej ich jakości.

Wieloletnia umowa zakłada podłączenie serwerów Netflix bezpośrednio do sieci Comcast i usunięcie tzw. stron pośrednich, które spowalniają szybkość transmisji.

Szczegółowe warunki umowy, w tym finansowe, nie zostały ujawnione. Netflix posiada 44 mln abonentów, większość z nich w USA.

Umowa następuje niedługo po tym, jak Comcast potwierdził nabycie za ok. 45 mld dolarów Time Warner Cable. Według niektórych szacunków, połączona firma będzie kontrolować więcej niż jedną trzecią rynku szybkiego internetu w USA.

Netflix oferuje możliwość wypożyczania filmów w 41 krajach - m. in. w USA, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szwecji, Danii Norwegii, Finlandii czy Holandii. Wśród oferowanych produktów są filmy, seriale, programy telewizyjne, w tym nowości kinowe. Użytkownicy za korzystanie z serwisu płacą jednorazową, miesięczną opłatę.

Kariera założyciela

Współzałożycielem i dyrektorem generalnym firmy jest Reed Hastings. Netflix powstała w 1997 roku i wysyłała ludziom DVD pocztą. Gdy Netflix zaczął streamować wideo na życzenie, zmieniło się oblicze telewizji.

Reed Hastings nie zawsze był jednak odnoszącym sukcesy przedsiębiorcą. Przez wiele lat pracował w Korpusie Pokoju. W wieku 30 lat założył pierwszą firmę - Pure Software - która sprzedawała programy antywirusowe. Po pewnym czasie sprzedał ją za 750 mln dolarów i stał się bogaty.

Pomysł na zainwestowanie zarobionych pieniędzy przyszedł mu do głowy, gdy wypożyczalnia wideo nałożyła na niego karę. To zainspirowało go do założenia Netflixa. Małe czerwone koperty przyczyniły się ostatecznie do upadku sieci wypożyczalni Blockbuster.

Autor: mn//gry / Źródło: BBC News, tvn2bis.pl