NCS: ponad 300 mln złotych kary za opóżnienia na Stadionie Narodowym

Najnowsze

TVN 24Firmy które budowały Stadion Narodowy dostały kary umowne

PBG SA i Hydrobudowa otrzymały od Narodowego Centrum Sportu wezwanie do zapłaty 308,832 mln zł z tytułu kar umownych za opóźnienie w oddaniu do użytkowania Stadionu Narodowego. Według spółek roszczenie NCS jest bezzasadne. Na dzisiejszej sesji giełdowej trwa wyprzedaż akcji obu spólek.

Narodowe Centrum Sportu nałożyło na PBG i jej spółkę zależną Hydrobudowę kary w wysokości jednej czwartej wynagrodzenia netto za wykonanie robót, czyli 308 mln i 832 tysiące złotych. Spółka ma 10 dni na zapłacenie kary od daty dostarczenie pisma. Stadion Narodowy budowało konsorcjum w składzie: Hydrobudowa Polska, PBG, Alpine Bau Deutschland AG, Alpine Bau GmbH i Alpine Construction. Budowę ukończono pół roku po terminie.

"Bezzasadne roszczenia"

Zarząd PBG odrzuca żądanie NSC nazywając je "całkowicie bezzasadnym roszczeniem". Spółka zapowiada wystąpienia na drogę sądową w tej sprawie. "W konsekwencji spółka zamierza podjąć wszelkie możliwe kroki prawne, łącznie z wystąpieniem na drogę sądową przeciwko zamawiającemu, mające na celu ochronę interesu spółki" - deklaruje spółka.

Wyprzedaż na giełdzie

Roszczenia NSC to nie jedyne kłopoty z którymi muszą sobie radzić obie firmy. Na dzisiejszej sesji giełdowej inwestorzy pozbywają sią akcji PBG i Hydrobudowy. Walory PBG o godzinie 10.15 zostały przecenione o 51.26 proc. i kosztowały 7,13 zł, Hydrobudowy o 41.18 proc. i za jej akcje płacono 0,20 zł.

W poniedziałek PBG poinformowało, że główne spółki grupy PBG, Hydrobudowa i Aprivia wnioskują o upadłość układową w celu ochrony pracowników, wierzycieli i akcjonariuszy. Przewidziana jest redukcja zadłużenia o 31 proc. w przypadku PBG i nawet o 56 proc. w przypadku Hydrobudowy. Możliwa jest konwersja części długu na akcje po cenie 40 zł w przypadku PBG i 1 zł w przypadku Hydrobudowy.

Autor: km/tr / Źródło: stooq.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24