NBP uruchamia własne Allegro

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Aukcje internetowe zastąpią sprzedaż monet i banknotów w okienkach bankowych

Już od nowego roku kolekcjonerskie monety NBP będą do kupienia nie po "wystaniu" w kolejkach przed oddziałami banku centralnego - a w Sieci. Narodowy Bank Polski uruchomił własny internetowy serwis aukcyjny, który od stycznia będzie miał wyłączność na sprzedaż nowych emisji polskich monet i banknotów kolekcjonerskich.

Już od jutra kolekcjonerzy i zwykli ciułacze inwestujący w monety będą mogli zakładać konta w nowym serwisie. - Aukcje internetowe całkowicie zastąpią dotychczasową sprzedaż monet w okienkach bankowych - wyjaśnia Jacek Polkowski z biura prasowego NBP.

- Każda osoba lub firma, która będzie chciała nabyć monety od NBP, będzie musiała uczestniczyć w aukcjach - dodaje.

Po pierwsze - założyć konto

Platforma aukcyjna ma sieciowy adres www.kolekcjoner.nbp.pl i tam należy zakładać konta. W tym celu użytkownik będzie musiał wypełnić formularz rejestracyjny, a następnie wydrukować i przesłać do NBP podpisane oświadczenie o akceptacji zasad korzystania z serwisu wraz z kserokopią dowodu osobistego.

Dopiero po otrzymaniu tych dokumentów i zweryfikowaniu danych użytkownika jego konto zostanie aktywowane i będzie on mógł uczestniczyć w aukcjach.

- Weryfikacja danych i aktywacja konta może potrwać kilka dni, zalecamy więc zarejestrowanie się w serwisie jeszcze przed 1 stycznia 2010 roku, aby móc uczestniczyć w pierwszej aukcji planowanej na początek przyszłego roku - mówi Jacek Polkowski.

W aukcjach na równych zasadach będą uczestniczyć pojedynczy kolekcjonerzy i firmy. - To rozwiązanie daje wszystkim równy dostęp do monet kolekcjonerskich i nie uprzywilejowuje żadnej grupy - podkreśla Polkowski.

Jak kupować?

Każda aukcja będzie trwała 3 dni, w trakcie których uczestnik będzie mógł złożyć do 5 ofert, proponując cenę jednostkową i liczbę monet, jaką chciałby zakupić po tej cenie. Dla każdej monety określona będzie cena wywoławcza, cena maksymalna oraz limity zakupu - niższe dla pojedynczych kolekcjonerów i wyższe dla firm.

Po zakończeniu aukcji, na podstawie złożonych ofert, system określi cenę sprzedaży, a także poinformuje zwycięzców o liczbie uzyskanych monet, ich cenie i terminie odbioru.

Monety będzie można odbierać we wskazanym przez użytkownika oddziale okręgowym NBP. Płatności trzeba będzie dokonać w chwili odbioru.

- W ciągu 2010 roku wprowadzimy dodatkową możliwość dokonywania płatności przelewem, a także wysyłkę monet lub banknotów pocztą - zapowiada Polkowski.

Brak dostępu do internetu nie jest przeszkodą

Bank nie zapomniał o osobach, które nie mają dostępu do internetu. Będą one mogły skorzystać z pomocy pracowników oddziałów okręgowych NBP, którzy od 17 listopada będą rejestrowali w ich imieniu konta w serwisie Kolekcjoner, a następnie będą przyjmowali i składali zlecenia na aukcjach.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24