NBP sprzedaje zieloną jaszczurkę

Najnowsze

Aktualizacja:
nbp.plNowe monety NBP

We wtorek 21 kwietnia Narodowy Bank Polski rozpocznie sprzedaż nowych srebrnych monet o nominale 20 zł z kolekcjonerskiej serii „Zwierzęta świata” przedstawiające jaszczurkę zieloną. Od 17 kwietnia można było kupić złote dwuzłotówki z nowym bohaterem NBP.

Dla kolekcjonerów przygotowano 100 tysięcy sztuk srebrnych monet kolekcjonerskich (20 zł) oraz 1,7 miliona monet okolicznościowych ze stopu Nordic Gold (2 zł). Rewersy obu monet mają podobny motyw – przedstawiają dwie jaszczurki w ich naturalnym środowisku, na tle skał i roślin.

Srebrne monety z jaszczurką zieloną będzie można kupić od 21 kwietnia we wszystkich oddziałach NBP i w wybranych sklepach numizmatycznych. Cena emisyjna monety srebrnej to 96 zł. Dwuzłotówki są dostępne w cenie nominalnej od 17 kwietnia.

Ci, którzy nie zrobili tego w NBP, w piątek będą mogły wymienić ogólnodostępne dwuzłotówki na najnowsze monety dwuzłotowe z jaszczurką zieloną w warszawskim ZOO. Co 20 osoba wymieniająca dwuzłotówki otrzyma od NBP klaser na monety. Wymiana monet odbywać się będzie w budynku Herpetarium w godzinach 10:30-15:30.

16 lat historii kolekcjonera

Najnowsze monety kolekcjonerskie z serii „Zwierzęta świata” zostały poświęcone jaszczurce zielonej – jednemu z najbardziej tajemniczych przedstawicieli herpetofauny, uznawanemu w naszej części Europy za gatunek rzadki.

Seria monet kolekcjonerskich „Zwierzęta świata” ukazuje się od 1993 roku i jest poświęcona gatunkom zagrożonym wyginięciem. – Dotychczas, łącznie z „Jaszczurką zieloną”, w ramach serii ukazały się 32 monety przedstawiające 16 gatunków zwierząt – mówi Marek Jackowicz z Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP i dodaje: – Ciekawostką jest to, że pierwsze monety z serii ukazały się jeszcze przed denominacją i miały abstrakcyjne jak na dzisiejsze czasy nominały 300.000 zł i 20.000 zł.

Czas na jaszczurkę

Jaszczurka zielona to największa obdarzona kończynami jaszczurka żyjąca w Europie Środkowej. Osiąga długość do 40 cm i wagę do 1 kg. Spotyka się ją na Półwyspie Bałkańskim (prawdopodobnie bez Peloponezu), na Węgrzech, w Czechach, na Słowacji, w Niemczech, Ukrainie i Turcji. W Polsce uznana została za gatunek wymarły, choć każdego roku przynajmniej kilka osób twierdzi, że widziało okazy tego gatunku i u nas.

– W naszym kraju występuje podobny gatunek: jaszczurka zwinka, której samce mają mocno zielone ubarwienie i stąd oba gatunki mogą być mylone – wyjaśnia Mariusz Lech, pracownik herpetarium Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie.

mkg ram

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: nbp.pl