Najnowsze

NBP nie mówi "nie"

Najnowsze

PAPSkrzypek: to, czy NBP będzie miał zysk zależy od wysokości rezerw, które mają chronic naszą walutę

Jeżeli NBP będzie miał w przyszłym roku zysk, to deficyt budżetu zmniejszy się z planowanych 52,2 mld zł. A o tym, czy Narodowy Bank Polski w 2009 roku osiągnie zysk, poinformuje po 31 grudnia tego roku - powiedział we wtorek dziennikarzom prezes NBP Sławomir Skrzypek.

- Konsekwentnie nie chciałbym wypowiadać się (na temat ewentualnego zysku NBP w 2009 r.), ponieważ jest to nieprofesjonalne, niewłaściwe, aby na tym etapie odnosić się do zysku, o którym będziemy mogli coś powiedzieć po zamknięciu roku bilansowego - czyli po 31 grudnia br. - powiedział prezes NBP. I dodał, że dopiero wtedy będzie można określić poziom rezerw NBP niezbędnych dla stabilizacji naszej waluty. Od wysokości tych rezerw zależy ewentualny zysk banku centralnego.

Na prośbę o komentarz do słów członka RPP prof. Dariusza Filara, który poinformował w poniedziałek, iż bank centralny może wypracować zysk w 2009 roku, Skrzypek odpowiedział: - Myślę, że wypowiedzi na ten temat nie są właściwe. Nie powinniśmy się wypowiadać na temat zysku w momencie, kiedy w dalszym ciągu mamy rok kalendarzowy i w dalszym ciągu (...) mamy do czynienia z pewną zmiennością (kursu) naszej waluty.

W niedzielę doradca prezydenta, prof. SGH Adam Glapiński powiedział PAP, że budżet będzie mógł liczyć na zyski NBP na poziomie 5-6 mld zł.

Źródło zdjęcia głównego: PAP