NBP gotowy na dodruk pieniądza w razie konieczności

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNES1004SKRZYPEK1.avi

NBP jest gotowy, by skupować obligacje skarbowe, w ramach tzw. "quantitative easing", czyli operacji równoważnej z dodrukiem pieniądza - poinformował w TVN CNBC Biznes prezes banku centralnego Sławomir Skrzypek. Jak jednak zaznaczył, "w obecnej sytuacji nie ma takiej konieczności".

- Jeżeli w naszej gospodarce takie działanie będzie niezbędne, NBP jest do tego gotowy. Ale chciałbym zwrócić uwagę, że sytuacja Polski jest znacznie lepsza niż Wielkiej Brytanii czy Stanów Zjednoczonych,

Na tym etapie nie widać konieczności realizacji, ale można powiedzieć, że jesteśmy gotowi do szybkich, zdecydowanych działań, jeżeli to będzie niezbędne. Sławomir Skrzypek, szef NBP

"Quantitative easing" to operacja, którą stosują banki centralne gdy chcą rozruszać akcję kredytową, a obniżanie stóp procentowych jest już niemożliwe lub nieskuteczne. Bank centralny zalewa wówczas rynek dodatkowym pieniądzem, skupując ogromne ilości papierów wartościowych od uczestników rynku.

Pakt dla banków

Na antenie TVN CNBC Biznes Skrzypek mówił właśnie o konieczności nakłonienia banków do udzielania większej ilości pożyczek. Jak ostrzegł, w drugiej połowie roku dynamika akcji kredytowej w Polsce może spaść do zera i właśnie dlatego NBP proponuje sektorowi bankowemu zawarcie "Paktu na Rzecz Rozwoju Akcji Kredytowej w Polsce". - Mamy coraz bardziej pesymistyczne sygnały. W tym zakresie potrzeba jest działań szczególnych niestandardowych - stąd ten pakt. Powinien on być zorientowany na rozwój akcji kredytowej, która jest niezbędna do podtrzymania wzrostu gospodarczego w tym roku - tłumaczył.

Skrzypek wyraził też zadowolenie z sytuacji na rynku walutowym. - Po posiedzeniu G20 zaczął wracać optymizm, zwiększyła się odwaga do inwestowania na takich rynkach jak rynki środkowo-europejskie, w tym polski - powiedział.

bgr//kdj

Skrzypek o złotówceTVN CNBC BIZNES

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES