Najnowsze

NBP dostanie kredyt we frankach

Najnowsze

PAP/Jacek TurczykPrezes NBP Sławomir Skrzypek jest przeciwny obronie kursu złotego

Narodowy Bank Polski może w tym tygodniu uzyskać kredyt we frankach szwajcarskich - poinformował prezes NBP Sławomir Skrzypek.

- Dwa tygodnie temu rozpoczęliśmy rozmowy z EBC, ale równolegle też z bankiem Szwajcarii. Już w tym tygodniu mamy uzyskać umowy, które po podpisaniu pozwolą nam natychmiast zasilić rynek we franka - powiedział w poniedziałek w Radiu Zet prezes banku centralnego.

NBP chce zasilić polski rynek walutowy we franki, żeby uspokoić spekulacje na tej walucie, z której pozyskaniem polskie banki mogą mieć problemy. Tymczasem setki tysięcy Polaków zaciągnęło kredyty hipoteczne na wiele miliardów złotych. Osłabienie złotego powoduje, że znacząco rosną raty tych kredytów.

Po raz kolejny Skrzypek zapewnił także, że choć złoty słabnie, nie przewiduje interwencji na rynku walutowym.

- Jestem zdecydowanym przeciwnikiem interwencji na rynku walutowym. Nie planujemy interwencji, sytuacja w Polsce jest pochodną sytuacją w regionie - podkreślił.

Kurs złotego traci na wartości i waha się dziennie nawet o kilka procent, gdyż kryzys finansowy spowodował odpływ kapitału z tak zwanych rynków wschodzących, do których zaliczana jest Polska. Największe problemy w regionie maja Węgry, gdzie rząd już od kilku lat nie radzi sobie z wysoka inflacja i deficytem budżetowym. Jednak te problemy powodują, że także inwestycje w Polsce postrzegane są jako bardziej ryzykowne.

Po 10.00 za euro płacono ponad 3,87 zł, za dolara ponad 3,12 zł, za franka szwajcarskiego 2,68 zł, a za brytyjskiego funta prawie 4,78 zł.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Jacek Turczyk