NBP chce kontroli w KNF

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24KNF przejmie nadzór bankowy 1 stycznia 2008 r.

Prezes NBP wystąpił do NIK o kontrolę w Komisji Nadzoru Finansowego - dowiedziała się "Gazeta Prawna". Chodzi o ocenę stopnia przygotowania Komisji do przejęcia od 1 stycznia nadzoru bankowego. Tymczasem NIK już zapowiedziała, że przed końcem roku nie przeprowadzi kontroli.

- Wniosek prezesa NBP dotyczy m.in. nowej umowy kapitałowej i ewentualnych zagrożeń dotyczących spraw pracowniczych - wyjaśnia Marek Sikorski, wicedyrektor departamentu budżetu i finansów w NIK. Najwyższa Izba Kontroli już poprosiła bank centralny i KNF o wyjaśnienia. Zapowiedziała też, że nie przeprowadzi kontroli przed końcem roku. Droga do przejęcia nadzoru bankowego przez Komisję jest więc otwarta.

Według "Gazety Prawnej", wniosek NBP to ostatni akord w sporze na linii bank - KNF, w związku z przejęciem od 1 stycznia 2008 r. nadzoru bankowego przez Komisję.

Do tej pory Generalny Inspektorat Nadzoru Bankowego, nadzorujący sektor o aktywach na poziomie blisko 800 mld zł, znajdował się w strukturach banku centralnego.

Nadzór bankowy nie tylko monitoruje bezpieczeństwo działania banków, ale decyduje także m.in. o tym, kto dostaje zgodę na objęcie stanowiska prezesa banku.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24