NBP: banki oczekują wzrostu zainteresowania kredytami

Najnowsze

sxc.huCzwarty kwartał z rzędu banki złagodziły kryteria udzielania kredytów konsumpcyjnych

Kryteria udzielania kredytów dla przedsiębiorców nie zmieniły się istotnie w I kwartale tego roku - infomruje Narodowy Bank Polski. Trudniej było jednak wziąć kredyt hipotecznych, głównie przez obowiązującą od 1 stycznia Rekomendację S. Za to w II kwartale 2014 r. banki przewidują złagodzenie polityki kredytowej w przypadku kredytów konsumpcyjnych.

NBP podaje w poniedziałkowym komunikacie, że kryteria udzielania kredytów dla firm w I kwartale nie zmieniło się istotnie, choć "banki biorące udział w ankiecie wskazały na zaostrzenie kryteriów dla kredytów długoterminowych dla dużych przedsiębiorstw". Dotyczyło to głównie kredytów zabezpieczonych hipotecznie, które mają niewielki udział w portfelu - wynika z ankiety na temat sytuacji na rynku kredytowym przeprowadzonej przez NBP. "Jednocześnie banki złagodziły większość warunków kredytowych - zmiany obejmowały w szczególności obniżkę marż, wydłużenie okresu kredytowania i podwyższenie maksymalnej kwoty kredytu. Po raz pierwszy od dwóch lat do złagodzenia polityki kredytowej przyczyniła się poprawa jakości portfela kredytów dla przedsiębiorstw. Korzystny wpływ miały również oczekiwania banków odnośnie do przyszłej sytuacji gospodarczej, choć obawy związane z sytuacją na Ukrainie spowodowały ograniczenie znaczenia tego czynnika w porównaniu z poprzednim kwartałem" - informuje NBP. Dodaje, że podobnie jak w poprzedniej edycji ankiety, tak i teraz "banki odczuły wzrost popytu na kredyty, co tłumaczyły przede wszystkim zwiększonym zapotrzebowaniem na finansowanie inwestycji". "W II kwartale 2014 r. banki przewidują złagodzenie polityki kredytowej w segmencie kredytów krótkoterminowych i dalszy wzrost popytu na kredyty ze strony przedsiębiorstw" - podaje NBP.

Ostrzejsze kryteria

NBP informuje też, że obowiązująca od 1 stycznia Rekomendacji S dotyczącej dobrych praktyk w zakresie zarządzania kredytami miała "wpływ na zaostrzenie polityki kredytowej w segmencie kredytów mieszkaniowych". "Silnemu zaostrzeniu kryteriów udzielania kredytów towarzyszyło podwyższenie wymaganego wkładu własnego i skrócenie maksymalnego okresu kredytowania. Podobnie jak w poprzednich kwartałach banki deklarowały wzrost marż na kredytach mieszkaniowych" - czytamy w komunikacie banku. Jednak "mimo zaostrzenia polityki kredytowej banki odczuły wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe, co w ich ocenie wynikało z dalszej poprawy oczekiwań dotyczących sytuacji na rynku mieszkaniowym". "Wśród dodatkowych czynników wzrostu popytu banki wymieniły m.in. uruchomienie rządowego programu "Mieszkanie dla Młodych". Ankietowane banki oczekują dalszego wzrostu zainteresowania kredytami mieszkaniowymi w II kwartale 2014 r. i zapowiadają niewielkie złagodzenie polityki kredytowej w tym segmencie kredytów" - pisze NBP. Narodowy Bank Polski zauważa też, że czwarty kwartał z rzędu banki złagodziły kryteria udzielania kredytów konsumpcyjnych. W II kwartale banki przewidują niewielkie złagodzenie polityki kredytowej i istotny wzrost popytu.

Umowa o kredytTVN24 Biznes i Świat

Autor: mn/klim/ / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu