Nawet milion złotych miesięcznie za stadion w Gdańsku

Najnowsze

Dariusz Boczek CC BY SAWynajęcie na rok loży na gdańskim stadionie kosztuje 140 tys. zł

Od pół do miliona złotych miesięcznie kosztuje utrzymanie gdańskiego stadionu PGE Arena. Spółka, która zarządza obiektem, szuka dzierżawców na kilka tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, a wszystkich chętnych zaprasza na dzień otwarty.

Stadion PGE Arena znajdujący się w Letnicy zbudowano za 709 mln złotych. Może on pomieścić ok. 43 tys. osób.

Borys Hymczak, prezes Arena Gdańsk Operator - spółki, która od niedawna zarządza obiektem, powiedział, że najważniejszym celem jest restrukturyzacja wcześniejszego zadłużenia. Wysokość wydatków na stadion zależy od pory roku. Koszty utrzymania obiektu to wynagrodzenie dla siedmiu osób zatrudnionych przez Arena Gdańsk Operator, opłaty za prąd, ogrzewanie i inne media oraz opłacanie usług wykonywanych przez zewnętrzne spółki - ochrony obiektu, napraw, utrzymania murawy.

140 tys. zł za lożę

Jak poinformował Borys Hymczak, obecnie trwa poszukiwanie dzierżawców na 9 tys. m kw. powierzchni komercyjnej, która znajduje się pod jedną z trybun stadionu. Ponad połowę tej przestrzeni zajmie centrum sportu i rekreacji, czyli m.in. tor gokartowy, laserowy paintball, squash i klub fitness. Centrum na razie jest projektowane, ale wiadomo, że poprowadzi je firma zewnętrzna. Na terenie stadionu działają już restauracja i pub.

Stadion dysponuje 40 różnej wielkości lożami, z czego obecnie wynajętych jest dziesięć. - Szukamy najemców na pozostałe loże. Po Euro 2012 zainteresowanie jest spore, bo pod koniec sierpnia rozpoczynają się rozgrywki ekstraklasy i na stadionie zacznie grać Lechia - mówi Hymczak. Wynajęcie najmniejszej, dziesięcioosobowej loży kosztuje ok. 140 tys. zł za rok. Arena Gdańsk Operator liczy też na przychody z konferencji czy wydarzeń korporacyjnych organizowanych na terenie stadionu. Planuje też koncerty - już trwają rozmowy z polskimi i zagranicznymi gwiazdami, które mogłyby wystąpić jeszcze w tym roku, ale Hymczak nie chce zdradzić szczegółów.

Murawa z Euro na dniu otwartym

A już 15 lipca gospodarze gdańskiego stadionu zapraszają na dzień otwarty. Między godz. 10 a 18 można będzie wejść na murawę, skorzystać z kolei tyrolskiej, wziąć udział w zawodach poszukiwania bursztynu czy zagrać w streetball. Na czterech telebimach będą wyświetlane filmy o stadionie i obrazy zarejestrowane w Gdańsku podczas Euro 2012. Impreza ma być podziękowaniem gdańszczanom za pomoc w organizacji Euro. W dzień otwarty będzie można wejść na oryginalną murawę, na której rozgrywane były wszystkie cztery mecze, które odbyły się w Gdańsku podczas Euro. - Murawa pozostanie na stadionie tak długo, aż się zupełnie zużyje. W razie potrzeby będziemy ją zabezpieczać - powiedział Borys Hymczak.

Autor: awiec/tr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Dariusz Boczek CC BY SA