Nauka, Hawaje, wizyta u cioci... Paweł Blajer mówi, kiedy wziąć bezpłatny urlop

Najnowsze

TVN24 BiSKiedy można pojechać na urlop bezpłatny?

Kiedy pracodawca może cofnąć pracownikowi bezpłatny urlop? Czy przysługuje wtedy zwrot kosztów podróży? Ta kwestia nie miała przed Pawłem Blajerem i jego gościem żadnych tajemnic.

- Aby udać się na bezpłatny urlop, najpierw trzeba złożyć pisemny wniosek - mówi Patrycja Zawirska z Kancelarii K&L GATES. Nie trzeba jednak pisać w nim, dlaczego chcemy udać się na urlop. Dopiero, gdy pracodawca wyrazi zgodę, można wyjechać. Czy może on jednak zażądać powrotu pracownika do pracy w razie potrzeby? Czy wtedy musi mu za ten powrót zapłacić, jak w przypadku urlopu wypoczynkowego?

Żelazne zasady

Z bezpłatnego urlopu można odwołać pracownika tylko w jednym przypadku. - Jeżeli urlop był udzielony na okres dłuższy niż trzy miesiące i strony we wniosku urlopowym zawarły informację, że pracodawca ma prawo z ważnych powodów cofnąć pracownika - powiedziała Zawirska. Gdy przebywamy na urlopie sześć miesięcy, a wniosek o urlop nie przewidywał możliwości "powrotu na żądanie", pracodawca nie ma prawa nas ściągać do firmy.

Co zrobić w sytuacji, gdy chcemy udać się na urlop, by pracować w innym miejscu? - Wtedy powinniśmy ujawnić naszemu szefowi intencje - radzi Zawirska. - Mimo, że w trakcie urlopu stosunek pracy ulega zawieszeniu, to pracownik jest zobowiązany do lojalności - dodaje.

Łączenie urlopów

Warto odnotować, że jeśli szef zgodził się na urlop bezpłatny nie znaczy wcale, iż musi zgodzić się na urlop wypoczynkowy. Dotyczy to w szczególności sytuacji, gdy pracownik chce "połączyć" oba rodzaje urlopów w jeden długi wypoczynek.

Można jednak spróbować wytłumaczyć szefowi, że nieudzielenie teraz urlopu wypoczynkowego "będzie zalegać". A zgodnie z kodeksem pracy, osoba zatrudniona na etacie ma obowiązek wykorzystać zaległy urlop najpóźniej do końca września.

Autor: rf/klim/ / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock