Naszej-klasie się nie poskarżysz

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Nasza-klasa, mimo pewnych uchybień, jest bezpiecznym portalem

Portal nasza-klasa.pl spełnia wszystkie wymogi ustawy o ochronie danych osobowych - ustalono w toku kontroli Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Inspektor podkreśla jednak, że choć jego zabezpieczenia są na wysokim poziomie, to brakuje procedur rozpatrywania skarg użytkowników.

- Jeśli wpływają jakieś skargi, to nie ma standardów wyznaczonych do rozpatrywania takich skarg - wyjaśnił Michał Serzycki.

Inspektor zaznaczył także, że po kontroli zaproponowano zastosowanie dodatkowych środków bezpieczeństwa Nie chciał podać szczegółów; jak mówił, "gdyby ujawniono wszystkie zabezpieczenia, jakie firma stosuje, wtedy ani kontrola, ani te zabezpieczenia nie miałyby sensu".

Uważaj, czym się chwalisz

Serzycki podkreślił, że internet ogólnie nie jest bezpiecznym miejscem. Dlatego, jeżeli udostępniamy dane, musimy mieć świadomość tego, że mogą być wykorzystane niekoniecznie w tym celu, w jakim zostały podane. - Najlepszym tego przykładem jestem ja, dlatego, że ktoś dowcipnie założył dodatkowy mój profil i różne wesołe rzeczy można tam przeczytać - powiedział Inspektor. Jak dodał, poprosi administratora portalu nasza-klasa.pl o usunięcie tego profilu. Przypomniał, że wykorzystywanie danych przez osoby trzecie bez zgody zainteresowanych jest niezgodne z prawem.

Prezes Naszej-klasy.pl Maciej Popowicz poinformował, że trwająca kilka dni kontrola była bardzo szczegółowa. Zapewnił, że nasza-klasa.pl dostosuje się do pokontrolnych uwag GIODO.

Portal sam złożył wniosek o zarejestrowanie zbiorów danych osobowych. Wówczas GIODO podjął decyzję o kontroli portalu. Według Serzyckiego, portal jest drugim pod względem wielkości zbiorem danych osobowych w Polsce i ma ponad sześć mln użytkowników.

GIODO postanowił skontrolować naszą-klasę.pl, by sprawdzić, czy zabezpieczenia zamieszczonych tam danych osobowych są wystarczające. Jak mówił, do przeprowadzenia kontroli skłoniły go również publikacje prasowe na temat portalu.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24