Nasza giełda to potęga

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Pod względem obrotów GPW jest jednak wciąż druga w regionie

Nasza giełda urosła na potęgę. A przynajmniej na regionalną potęgę. Na koniec listopada kapitalizacja spółek krajowych notowanych na GPW była najwyższa wśród giełd Europy Środkowo-Wschodniej oraz południowo-wschodniej i wyniosła 102,6 mld euro - podała GPW w komunikacie, powołując się na dane Federacji Europejskich Giełd Papierów Wartościowych.

Pod względem kapitalizacji, czyli wartości rynkowej notowanych spółek przegoniliśmy Wiedeń i Ateny. W tym okresie na giełdzie wiedeńskiej kapitalizacja wyniosła 79 mld euro, a na giełdzie w Atenach 80 mld euro.

"Po debiucie na początku listopada nowej emisji PKO BP i spółki PGE, o 20 proc. w ciągu ostatniego miesiąca wzrosła kapitalizacja GPW. W tym samym czasie o 15 proc. zmalała wartość spółek notowanych na giełdzie w Atenach i nieznacznie, o 2 proc., wzrosła kapitalizacja spółek notowanych w Wiedniu" - napisano w komunikacie.

Obroty na drugim miejscu

Wartość obrotów w Warszawie w okresie styczeń-listopad tego roku wyniosła 37,5 mld euro, w Atenach 46 mld euro, a w Wiedniu 34 mld euro.

Wartość miesięcznych obrotów akcjami na GPW w listopadzie była najwyższa w tym roku i wynosiła 4,5 mld euro (wzrost o 10 proc. w stosunku do października). Listopadowe obroty akcjami w Wiedniu wyniosły 3,8 mld euro, a w Atenach ok. 5,5 mld euro.

GPW podała, że według raportu IPO Watch Europe przygotowanego przez firmę PricewaterhouseCoopers, po trzech kwartałach bieżącego roku GPW znajduje się na drugim miejscu w Europie po NYSE Euronext pod względem liczby debiutów (22 nowe spółki) oraz na trzecim po LSE oraz giełdzie w Luksemburgu pod względem wartości nowych ofert publicznych (140 mln euro).

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24