Nasza dębina schodzi na pniu

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huDębina z Krotoszyna jest rozchwytywana

Polskie drewno dębowe jest rozchwytywane. Na 19. Międzynarodowej Aukcji Drewna Okleinowego i Tartacznego, którą w czwartek przeprowadzono w Perzycach pod Krotoszynem, za metr sześcienny dębiny płacono ponad 3 tysiące złotych.

Według przedstawicieli firm przemysłu drzewnego, krotoszyńska dębina jest niezwykle cenna: łatwo się skrawa i jest miękka, dzięki czemu doskonale nadaje się do produkcji oklein. - Na ubiegłorocznej aukcji maksymalna cena tego drewna była niższa o 50 złotych - poinformował Tadeusz Konieczny z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Poznaniu.

Przez niemal cały dzień przedstawiciele 19 firm z Polski i Austrii licytowali ceny najwyższej jakości drewna dębowego jakości okleinowej, a także surowca olchowego.

Pod młotek wystawiono 1150 metrów sześciennych ponad 180-letniej dębiny, pochodzącej głównie z terenu miejscowego nadleśnictwa. Wystawiono także surowiec z nadleśnictw w Koninie, Pniewach, Jarocinie, Karczmie Borowej, Górze Śląskiej i Gnieźnie. Licytowano również 20 metrów sześciennych surowca olchowego oraz 500 metrów sześciennych dębiny jakości okleinowej.

Dębowe zagłębie

Przyrosty dochodzą tutaj nawet do 10 słoi na jednym centymetrze, podczas gdy w innych rejonach kraju może to być zaledwie od jednego do pięciu słoi. Na tym polega wyjątkowość krotoszyńskiej dębiny. debina

W powiecie krotoszyńskim znajduje się jeden z największych w Polsce kompleksów naturalnych lasów dębowych. Dąbrowy krotoszyńskie zajmują 23 tys. ha powierzchni i rosną na glinach krotoszyńskich, na Wysoczyźnie Kaliskiej. Leśnicy twierdzą, że ten zwarty kompleks drzewostanów dębowych jest ewenementem w skali kraju.

Najstarsze drzewa osiągają 40 m wysokości, a pozyskiwany z nich surowiec należy do najcenniejszych w Europie. Na terenie miejscowego nadleśnictwa istnieje mikroregion mateczny, z którego pozyskuje się najbardziej wartościowe nasiona dębu szypułkowego.

- Przyrosty dochodzą tutaj nawet do 10 słoi na jednym centymetrze, podczas gdy w innych rejonach kraju może to być zaledwie od jednego do pięciu słoi. Na tym polega wyjątkowość krotoszyńskiej dębiny - twierdzi Wiesław Nowakowski z RDLP.

Krotoszyńska aukcja jest najstarszą giełdą dębową w kraju. Później rozpoczęły podobną działalność aukcje w Szczecinie i Krośnie, ale żadna z nich nie oferowała tak dużej i dobrej jakościowo dębiny - twierdzą wielkopolscy leśnicy. Aukcję zorganizowała poznańska RDLP.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu