Nastroje przedsiębiorców najgorsze od lat. Euro 2012 rozczarowało

Najnowsze

TVN24Wśród przedsiębiorców panują najgorsze nastroje od trzech lat

Wskaźnik BIG, obrazujący poziom bezpieczeństwa prowadzenia działalności gospodarczej, wyniósł na koniec sierpnia 2,93 pkt i jest najniższy od trzech lat - wynika z raportu BIG InfoMonitor. Raport pokazuje także, że Euro 2012 rozczarowało przedsiębiorców. Ponad połowa firm turystycznych uważa, że Mistrzostwa Europy w piłce nożnej nie wpłynęły na wzrost ich przychodów.

- Ostatnie trzy miesiące stały pod znakiem niepewności na rynkach finansowych, upadłości biur turystycznych i firm budowlanych - powiedział prezes BIG InfoMonitor Mariusz Hildebrand. Musiało to odbić się na nastrojach przedsiębiorców. Główny wskaźnik poziomu bezpieczeństwa prowadzenia działalności gospodarczej obrazowany tzw. wskaźnikiem BIG spadł od maja o 8,19 pkt. i na koniec sierpnia 2012 roku wyniósł 2,93 pkt. To najniższy odczyt od trzech lat i drugi tak niski wynik w 5-letniej historii badań.

Trwały spadek?

Hildebrand podkreślił, że wynik badania budzi obawy, czy ten spadek nie będzie trwały. - Do tej pory początek drugiej połowy roku oznaczał stabilizację opinii, tym razem mamy znaczące spadki i historyczne minima. Niestety, nie widać pozytywów, dobre wyniki branży turystycznej nie powinny dziwić, nawet w kontekście ostatnich serii upadłości. Mamy sezon letni, czyli żniwa w tym sektorze. W pozostałych branżach brak optymistycznych przesłanek - powiedział Hildebrand.

Wskaźnik w górę ale jest rozczarowanie

Choć w przypadku turystyki wartość wskaźnika rzeczywiście wzrosła do 19,5 pkt., wobec 15,51 pkt. w maju, to rozczarowaniem okazało się Euro 2012. W trakcie poprzedniego badania, przed Mistrzostwami Euro 2012 66 proc. badanych firm z branży turystycznej było zdania, że w trakcie trwania piłkarskich mistrzostw Euro 2012 zwiększy się liczba tradycyjnych turystów odwiedzających Polskę, a zaledwie 11 proc. uważała, że będzie inaczej. Dwa miesiące później, zaledwie 30 proc. przedsiębiorców z tej branży, pozytywnie oceniło wpływ organizacji piłkarskich mistrzostw Europy na ich przychody. Blisko 55 proc. badanych przedsiębiorców jest zdania, że Euro 2012 nie wpłynęło w ogóle na wzrost przychodów ich firm.

Zatory płatnicze...

Autorzy badania zwracali też uwagę na zatory płatnicze występujące w firmach. 29 proc. badanych przedsiębiorców ocenia, że suma niezapłaconych na ich rzecz należności przekracza 100 tys. zł, a 20 proc. twierdzi, że jest to między 50 a 100 tys. zł. Zdecydowana większość firm (85 proc.) uważa, że nieterminowe płatności są poważnym utrudnieniem w prowadzeniu działalności. Badane firmy wskazują na pogłębiające się problemy w uzyskiwaniu płatności. Z badania InfoMonitora wynika też, że zaledwie 39 proc. ankietowanych firm otrzymuje w terminie więcej niż 3/4 płatności.

...celowo tworzone?

Zdaniem badanych firm, istotne jest, że taka sytuacja nie wynika tylko z sytuacji finansowej ich kontrahentów, ale często z celowego działania. Dotyczy to szczególnie dużych firm, które zdaniem 95 proc. ankietowanych, celowo nie regulują terminowo płatności wobec podmiotów z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. - Z naszego badania wynika, że w sytuacji, w której nie otrzymujemy płatności, nie możemy liczyć na nasz system prawny. Prawie trzy czwarte badanych firm uważa, że prawo nie chroni ich w odpowiedni sposób przed działalnością niesolidnych kontrahentów - powiedział wiceprezes BIG InfoMonitor Marcin Ledworowski.

Wskaźnik bezpieczeństwa

Wskaźnik BIG może przyjmować wartości od minus 100 do 100. Wzrost jego wartości oznacza poprawę oceny bezpieczeństwa działalności gospodarczej, natomiast spadek - pogorszenie sytuacji.

Badanie zostało przeprowadzone w formie wywiadów telefonicznych na grupie 390 firm działających w Polsce, które posiadają przeterminowane zobowiązania o zapadalności co najmniej 60 dni przed datą realizacji badania.

Autor: km//bgr / Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24