Najwyższe czynsze są w Londynie. W Warszawie ceny spadły

Najnowsze


Najwyższe miesięczne czynsze za wynajem biur w Warszawie sięgają 25 euro za metr kwadratowy - wynika z danych firmy doradczej Cushman & Wakefield. Najdrożej jest pod tym względem w Londynie a następnie w Hongkongu. Tam analogiczne stawki przekraczają 100 euro.

Według raportu Cushman & Wakefield (C&W) londyńska dzielnica West End jest drugi rok z rzędu najdroższą lokalizacją biurową świata. - W 2013 r. silny popyt i malejąca podaż powierzchni biurowej wysokiej jakości spowodowały wzrost czynszów w dzielnicy West End o 5 proc. Natomiast w hongkońskiej dzielnicy Central czynsze utrzymały się na stabilnym poziomie - podkreślają analitycy C&W.

Będzie jeszcze drożej

Ocenili, że Londyn nadal przyciąga wiele międzynarodowych firm i zyskuje na atrakcyjności w skali globalnej. - W 2014 roku czynsze mogą znacząco wzrosnąć wskutek bardzo ograniczonej dostępności powierzchni biurowej w dzielnicy West End i niesłabnącego popytu ze strony wszystkich sektorów - prognozuje cytowany w komunikacie dyrektor generalny Cushman & Wakefield w Wielkiej Brytanii oraz dyrektor działu ds. rynków londyńskich, Digby Flower. Z raportu wynika, że najwyższe stawki występują w Londynie, gdzie sięgają 118 euro za metr kwadratowy miesięcznie, następnie w Hongkongu - 104 euro za m kw., w Moskwie - 82 euro za m kw. oraz w Pekinie - 79 euro. Analitycy C&W zwrócili uwagę, że w Europie brakuje powierzchni biurowych w najlepszych lokalizacjach. Chodzi m.in. o Londyn i Frankfurt. M.in. dlatego w 2013 r. czynsze wzrosły o 3 proc., czyli najwięcej od czasu spowolnienia gospodarczego w 2008 r. W Londynie ceny nieruchomości wzrosły w grudniu 2013 roku o 12,3 proc. w porównaniu do analogicznego miesiąca w 2012 roku. Średnia cena domu w Wielkiej Brytanii wyniosła w grudniu ubiegłego roku do 250 tys. funtów. Oznacza to 5,5 proc. wzrost w porównaniu do grudnia rok wcześniej.

A jak nad Wisłą?

Richard Aboo, dyrektor działu powierzchni biurowych w warszawskim oddziale Cushman & Wakefield, prognozuje dalszy rozwój tego rynku w Polsce. W 2013 r. stawki w najlepszych lokalizacjach w Warszawie sięgnęły 25 euro, czyli były niższe o ok. 1,5 euro wobec grudnia 2012 r. - Na spadki stawek czynszowych szczególnie narażeni są właściciele istniejących budynków, których zdolność konkurowania z nowymi projektami w budowie oraz planowanymi jest często ograniczona - podkreślił Aboo.

Duże wzrosty

Z kolei w krajach Bliskiego Wschodu i Afryki czynsze za wynajem biur wzrosły w ubiegłym roku o 14 proc. w porównaniu do 2012 r. W opinii analityków C&W poprawa nastrojów wśród przedsiębiorców w Katarze i Dubaju może przełożyć się na wzrost stawek w najlepszych lokalizacjach odpowiednio o 10 proc. i 5 proc. Natomiast w najlepszych dzielnicach w Republice Południowej Afryki czynsze wzrosły w ubiegłym roku o prawie 30 proc.

Autor: msz/ / Źródło: PAP