Największy sukces transformacji? Pełne półki

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Nie było nic. Jest wszystko

- Pełne półki w sklepach to najczęściej wskazywany przez Polaków sukces ostatniego dwudziestolecia - wynika z sondażu TNS OBOP z okazji 20. rocznicy zmian ustrojowych. Natomiast wzrost bezrobocia jest najczęściej wskazywaną porażką.

Korzyści z wynikające z wolności ekonomicznych i otwarcie na świat to - według Polaków - największa korzyść transformacji. Bo obok ograniczonych tylko grubością portfela możliwości zakupowych (94 proc. badanych wskazuje je jako największą korzyść - red.) Polacy bardzo wysoko cenią sobie możliwość wyjazdów i pracy za granicą (84 proc.), wejście do UE i NATO (oba po 72 proc.) oraz ogólny wzrost zamożności (56 proc.).

Najbardziej niezadowoleni jesteśmy ze wzrostu bezrobocia - najciemniejszej strony wolnego rynku, a także z reform służby zdrowia, reformy emerytalnej, poziomu moralnego elit politycznych oraz powiększenia się różnic majątkowych między ludźmi.

TNS OBOP zaznacza, że w każdym z wyżej wymienionych przypadków Polacy mają dobrze wyrobione poglądy, na co wskazuje fakt, że odsetek braku odpowiedzi w żadnym pytaniu nie przekroczył 15 proc.

Co najbardziej dzieli?

Sondaż pokazuje też rozbieżności w ocenach różnych zjawisk ostatniego 20-lecia. Okazuje się, że Polacy najbardziej podzieleni są w ocenie stanu bezpieczeństwa obywateli. Wyraźny podział widać w ocenach Planu Balcerowicza, prywatyzacji gospodarki oraz sytuacji polskiego rolnictwa polityki grubej kreski oraz wejście do Polski inwestorów zagranicznych.

Sondaż TNS OBOP zrealizowany został w dniach 7-10 maja 2009 r. na reprezentatywnej, losowej ogólnopolskiej próbie 1000 osób od 15. roku życia.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24