Największy debiut giełdowy świata

Najnowsze

Aktualizacja:

Wycena okazała się bliższa 20 niż 30 miliardów dolarów - ale i tak światowy rekord padł. Agricultural Bank of China sprzedał swoje akcje za równowartość 22,1 miliardów dolarów - wynika z nieoficjalnych informacji z kręgów chińskiego rządu. Oficjalne dane mają zostać podane w piątek.

Dotąd największa publiczna oferta akcji miała miejsce w 2006 roku, także w Chinach. Wtedy również sprzedawano akcje banku: Industrial & Commercial Bank of China sprzedał się za 21,9 miliardów dolarów.

Bank sprzedał 25 miliardów swych akcji po 3,20 dolara HK (równowartość 41 centów amerykańskich) na giełdzie w Hongkongu, zaś 22 miliardy na parkiecie w Szanghaju po 2,68 juanów (40 centów amerykańskich). Pierwsze przewidywania mówiły o możliwości osiągnięcia przez bank wyceny nawet 30 miliardów dolarów (amerykańskich), ale jego wejście na parkiet nastąpiło w niesprzyjającym momencie: chińska giełda znajduje się w najgłębszym od 15 miesięcy dołku.

Agricultural Bank of China jest ostatnim z czwórki wielkich chińskich banków państwowych, których akcje trafiły na giełdę.

Źródło: BBC