Największe fałszerstwo w historii euro

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
ReutersJeszcze nie było takiego fałszerstwa

Fałszerze euro przyłapani na gorącym uczynku. Kolumbijska policja we współpracy z Europolem, przechwyciła jedenaście milionów euro. To największe tego rodzaju fałszerstwo w historii europejskiej waluty.

Policja odnalazła fałszywe pieniądze podczas przeszukania piwnicy, w której znajdowała się nielegalna drukarnia banknotów w stolicy Kolumbii - Bogocie. Znaleziono tam prasę drukarską, komputery i drukarki laserowe. W innym pomieszczeniu były przechowywane gotowe banknoty.

Funkcjonariusze aresztowali mężczyznę, który pilnował pieniędzy, ale główni organizatorzy nielegalnej operacji są nadal poszukiwani.

Fałszywki miały trafić do Unii

Zdaniem eksperta Europolu, jakość przeznaczonych na rynek europejski banknotów była dobra. Banknoty o nominałach dwieście i pięćset euro przeznaczone były na przemyt do Unii Europejskiej. Jest to najwyższa kwota fałszywych banknotów euro, jaką kiedykolwiek przechwycono poza granicami Europy.

Coraz więcej wpadek

Z danych Europejskiej Banku Centralnego wynika, że tylko w pierwszym półroczu tego roku liczba skonfiskowanych, fałszywych euro wzrosła o piętnaście procent w porównaniu do roku poprzedniego.

jjb, tk/mlas ram

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Reuters