Najwięksi oszuści podatkowi? Wielkie koncerny

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huWielkie koncerny nie są skłonne płacić podatków

W uchylaniu się od podatków celują wielkie koncerny krajowe i ponadnarodowe, których udział we wszystkich oszustwach podatkowych w Hiszpanii wynosi 71,2 procent - podało hiszpańskie ministerstwo finansów. W 2010 roku nie zapłaciły one fiskusowi 42,7 mld euro.

Podatkowe oszustwa popełniane przez korporacyjnych gigantów są trzykrotnie większe niż w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw, mikroprzedsiębiorstw i osób samozatrudnionych łącznie - poinformowały w środę hiszpańskie media, powołując się na raport opracowany przez specjalny Zespół Zarządzania Finansami Publicznymi w ministerstwie finansów (GESTHA).

Duże niedobory

Oszustwa podatkowe w przypadku małych podmiotów przyniosły fiskusowi w ubiegłym roku straty w łącznej wysokości 16,62 mld euro, a oszustwa popełnione przez indywidualnych podatników wyniosły 1,53 mld euro.

Największe straty fiskus ponosi wskutek oszustw podatkowych popełnianych przez 41582 wielkie firmy. - Odpowiedzialność społeczna dużych przedsiębiorstw w fiskalnym przezwyciężaniu kryzysu gospodarczego powinna być większa - powiedział sekretarz generalny GESTHA Jose Maria Mollinedo.

Według GESTHA, policja skarbowa bierze na cel podczas inspekcji zwykle pojedynczych handlowców, osoby samozatrudnione i małe firmy uważając, że są to główni oszuści. Powinna natomiast skoncentrować się raczej na audycie firm ponadnarodowych.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu