Najwięcej wpadek w "Wiadomościach"

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
sxc.huAnaliza największych serwisów informacyjnych we wrześniu

„Wiadomości” Telewizji Polskiej zanotowały najwięcej wpadek spośród telewizyjnych serwisów informacyjnych – wynika z comiesięcznego raportu „Cztery Stacje”, opracowanego przez Press-Service Monitoring Mediów. Analiza wrześniowych programów informacyjnych pokazuje, że najczęściej informowano o katastrofie w kopalni Wujek.

Analiza opiera się na monitoringu wrześniowych wydań czterech serwisów, uznanych za najbardziej opiniotwórcze w polskich mediach – „Faktów”, „Panoramy”, „Wiadomości” i „Wydarzeń”.

Na czele niechlubnego zestawienia największej liczby wpadek znalazły się „Wiadomości” z 13 tego typu zdarzeniami. Drugi był inny serwis telewizji publicznej – „Panorama” (9). „Fakty” i „Wydarzenia” zanotowały po siedem wpadek. Monitoring zalicza w tej klasyfikacji zarówno wpadki językowe, jak i techniczne.

Śląsk w centrum uwagi

Zdecydowanie najwięcej materiałów w serwisach informacyjnych dotyczyło we wrześniu 2009 wydarzeń politycznych. To spora zmiana w porównaniu z sierpniem, gdy wprawdzie polityka również była na pierwszym miejscu, lecz znalazła się na równorzędnej pozycji z gospodarką i historią. Tym razem polityka zdecydowanie dominowała, a dotyczyło jej niemal 170 materiałów.

W centrum uwagi we wrześniu znajdował się Śląsk. To właśnie materiały z tego regionu – a nie jak zwykle z Mazowsza - najczęściej pojawiały się na naszych ekranach. Niestety, głównie za sprawą tragedii w kopalni w Rudzie Śląskiej. Właśnie wybuch metanu i pożar w kopalni Wujek Śląsk okazał się najważniejszych wrześniowym tematem. Podjęto go łącznie aż 66-krotnie. prawa

To prawie trzy razy więcej, niż o drugim w zestawieniu tematów szczegółowych zdobyciu złotego medalu mistrzostw Europy przez polskich siatkarzy. Cztery największe serwisy informacyjne mocno zainteresowały się też sprawą aresztowania Romana Polańskiego oraz wycofaniem się Stanów Zjednoczonych z oferty budowy na terytorium Polski elementów tarczy antyrakietowej.

Ironiczne "Fakty"

Na pierwsze miejsce w klasyfikacji liczby komentarzy ironicznych – po miesiącu przerwy - powróciły „Fakty”. Dziennikarze stacji TVN przygotowali 19 takich materiałów i zdecydowanie wyprzedzili liderów sierpnia – reporterów „Wydarzeń”. Wydarzenia” wyemitowały siedem takich materiałów, „Panorama” sześć, a „Wiadomości” tylko pięć.

Najbardziej ironicznymi dziennikarzami byli we wrześniu Paweł Abramowicz (6) oraz Maciej Mazur (5) z „Faktów”. Dalej uplasowała się Maria Stepan (3) z „Wiadomości” oraz Marek Pyza (3) z „Panoramy”.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu