Najnowsze

Najwięcej wódki piją Rosjanie. Polacy tuż za podium

Najnowsze

TVN24W Polsce pije się mniej alkoholu niż w wielu krajach unijnych

Wódka jest bezapelacyjnym liderem rankingu najczęściej spożywanych mocnych alkoholi. Jak wynika z zestawienia "Economist", rocznie na całym świecie sprzedaje się jej blisko 4,5 miliarda litrów.

Najwięcej wódki spożywają w przeliczeniu na osobę (ok. 13,9 litra) Rosjanie. Rocznie kupują jej blisko dwa miliardy litrów, czyli niemal połowę światowej produkcji.

Na drugim miejscu jest Białoruś z 11,3 l na osobę, a na trzecim Ukraina z 7,7 l/os. Polska, w której przypada 7 litrów na osobę, zajmuje w rankingu "Economist" czwarte miejsce. Za nami plasuje się mi.in. Uzbekistan z 4,4 l/os. czy Kazachstan z 5,9 l/os.

Słowacy rozsmakowani w ginie

Zupełnie inaczej wygląda zestawienie spożycia rumu - drugiego co do popularności mocnego trunku. Najwięcej w przeliczeniu na osobę piją go Kubańczycy - 4,9 l. Za nimi jest Dominikana z 3,3 l/os., a na trzecim miejscu Filipiny z 1,4 l/os. Największym eksporterem tego trunku są Indie. Rocznie produkuje się tam 1,47 miliarda litrów rumu. Najchętniej szkocką whisky piją Francuzi - 1,9 l/os. rocznie. Dopiero za nimi są Brytyjczycy z 0,9 l/os. i Hiszpanie z 0,8 l/os. Największymi miłośnikami ginu są z kolei Filipińczycy. Statystycznie w ciągu roku wypijają 1,4 l tego trunku. Na drugim miejscu są Słowacy z 1,2 l/os., a trzecie miejsce zajmują Holendrzy z 0,8 l/os.

W Meksyku króluje tequila. Przeciętny obywatel tego kraju wypija jej 0,63 l. Za nimi są ich sąsiedzi z północy. Amerykanie spożywają 0,36 l/os. Trzeci w w tym zestawieniu są Kanadyjczycy z 0,08 l/os.

Na frasunek najlepszy chiński trunek

"Economist" zwraca także uwagę na wzrost spożycia alkoholu w Chinach. Rosnąca tam klasa średnia coraz częściej kupuje trunki. Najchętniej wybierany jest wciąż Baijiu - trunek produkowany ze sfermentowanych zbóż zawierający od 50 do 65 proc. etanolu.

Autor: rf//bgr / Źródło: Economist

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości