Najszersza definicja w Europie?

Najnowsze

Minister Fnansów uważa definicję budownictwa społecznego za sukces rządu

Minister finansów twierdzi, że obniżona stawka VAT obejmie prawie całe budownictwo. A eksperci wskazują, że definicja budownictwa społecznego, która niższą stawkę zapewnia - powinna objąć także domy budowane systemem gospodarczym.

- Praktycznie całe budownictwo mieszkaniowe zostanie od 2008 roku objęte preferencyjną 7-procentową stawką VAT, z wyjątkiem domów budowanych tzw. systemem gospodarczym - poinformowała na wtorkowej konferencji prasowej wicepremier, minister finansów Zyta Gilowska. Jeśli ktoś zechce sam zbudować dom, to aby skorzystać z niższej stawki, będzie musiał zlecić budowę firmie budowlanej. Niższa stawka VAT ma objąć nowe mieszkania o powierzchni do 120 m kw. oraz domy jednorodzinne do 220 m kw., kupowane od deweloperów i spółdzielni mieszkaniowych. Według resortu finansów, taką powierzchnię ma 90 proc. budowanych obecnie domów i mieszkań. Siedmioprocentowym VAT-em objęte zostaną też remonty, o ile koszt użytych materiałów nie przekroczy 50 proc. wartości całego remontu. Gilowska podkreśliła, że chodzi o remonty wykonywane przez profesjonalne firmy. Jej zdaniem, będzie to najszersza definicja stosowana w krajach UE.

Wicepremier poinformowała, że rząd zastanawia się nad ewentualnym przedłużeniem terminu zwrotu VAT w budownictwie mieszkaniowym, który minie z końcem tego roku. Chodzi o zwrot różnicy między stawką 7 proc. i 22 proc. za materiały kupione od 1 maja 2004 roku do 31 grudnia 2007 roku. Ze zwrotu VAT korzystają osoby samodzielnie budujące dom w systemie gospodarczym.

Długooczekiwana definicja budzi jednak wątpliwości ekspertów. - W Polsce ponad 50 proc. mieszkań jest budowanych systemem gospodarczym. Jeżeli te mieszkania będą objęte wyższą 22-proc. stawką VAT, to nagle okaże się, że mieszkań - niezależnie od chęci rządu - nie będzie przybywać - ocenił szef Związku Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa Ryszard Kowalski. Według niego, szeroki udział budownictwa gospodarczego jest konsekwencją niskiej zamożności polskiego społeczeństwa.

Kazimierz Kirejczyk, prezes Reas Consulting jest sceptycznie nastawiony do definicji budownictwa społecznego

Podobnego zdania jest Konfederacja Pracodawców Polskich. - Szersza definicja mogłaby spowodować zdecydowanie szybszy rozwój branży budowlanej. Powstałoby więcej mieszkań, co w efekcie mogłoby zahamować niekontrolowany wzrost cen na rynku mieszkaniowym - uważają przedstawiciele Konfederacji.

Definicji budownictwa społecznego ma zapobiec podwyżce podatku VAT z 7 do 22 proc. na mieszkania i domy mieszkalne. Zachowanie niższej stawki tego podatku po 2007 roku odbędzie się zgodnie z prawem UE.

Źródło: PAP, APTN