Najstarszy dłużnik w Polsce ma 100 lat

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Na liście dłużników znajdują się osoby od 16 do 100 roku życia

W Krajowym Rejestrze Długów (KRD) znajduje się prawie 700 tysięcy osób. Najstarszy z dłużników ma 100 lat a najmłodszy 16.

Minęło pięć lat od otwarcia KRD. W tym czasie w bazie tej instytucji znalazło się 672 tys. dłużników. W tej grupie ok. 259 tys. osób stanowią konsumenci, a 413 tys. przedsiębiorcy. Ci pierwsi są zadłużeni na 683 mln zł, a dług drugich przekroczył w poniedziałek 1,027 mld zł.

Kto nie płaci

Najliczniejszą grupą zadłużonych są Polacy między 26 a 35 rokiem życia. Stanowią oni aż 34 proc. wszystkich osób na rejestrze. Mimo to najstarszy dłużnik znajduje się w zupełnie innej grupie wiekowej, ma bowiem 100 lat i niezapłacony kilkutysięczny rachunek za gaz. Najmłodszy ma zaledwie 16 lat i do dziś nie uregulował kilku mandatów za jazdę bez biletu.

Skutecznie straszy

O skuteczności rejestru świadczą jednak inne liczby. Z danych KRD wynika, że ponad połowa (58 proc.) dłużników, którzy zalegali z płatnościami nie dłużej niż rok, zwraca dług po samym ostrzeżeniu o możliwości dopisania do Rejestru. Kolejne 27 proc. czyni to, gdy już znajdzie się w KRD.

Krajowy Rejestr Długów jest polskim biurem informacji gospodarczej, działającym od 4 sierpnia 2003 r. Ma największą własną bazę zadłużonych konsumentów i przedsiębiorców. Rejestr współpracuje m.in.: z bankami, firmami leasingowymi, zakładami energetycznymi i gazowniczymi.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24