Najpiękniejsze paszporty na świecie? Norwegowie znów zachwycają

Najnowsze

NeueNowy norweskie paszporty pojawią się za dwa lata

Norwegowie będą mieli nowe paszporty. Konkurs na projekt tych dokumentów wygrało studio Neue z Oslo, które postawiło na nowoczesny i dość śmiały projekt. Projektanci są chwaleni przede wszystkim za uchwycenie tożsamości narodowej.

Nieco ponad miesiąc temu zaprezentowano w Norwegii nowe banknoty. Ich prosty, nowoczesny design wywołał zachwyty na całym świecie.

Teraz zagraniczne portale rozpływają się nad wzorami nowych norweskich paszportów. Ich projekt, podobnie jak to miało miejsce w przypadku banknotów, został wyłoniony w ogólnokrajowym konkursie. Jury, chwaląc, zwycięską propozycję podkreślało, że "ilustruje ona norweską tożsamość i zapewnia, że paszport będzie postrzegany jako dokument o wysokiej wartości".

Fiordy i zorza

Studio graficzne Neue postawiło na prostotę i innowacyjność. Oglądając paszport pod światłem UV oprócz widocznych w świetle dziennym fiordów, można podziwiać także zorzą polarną na nocnym niebie.

Paszporty będą miały trzy kolory: czerwony (standardowy), biały (dla imigranta) i turkusowy (dla dyplomaty).

Definicja elegancji i piękna

"Jeśli paszport jest symbolem tożsamości narodowej, to nowy projekt norweskich paszportów niewątpliwie ugruntował reputację Norwegii jak kraju eleganckiego i z minimalistycznym pięknem" - pisze The Guardian".

- Wszyscy Norwegowie są bardzo związani z naturą. To bardzo ważna część naszej historii, która definiuje nas jako kraj - powiedział Gorill Kvamme z Neue.

Teraz studio będzie ściśle współpracować z policją, aby znaleźć sposób na połączenie swojego projektu ze skomplikowanymi zabezpieczeniami paszportu.

Nie podano dokładnej daty, kiedy Norwegowie będą mogli posługiwać się nowymi paszportami, ale oczekuje się, że dokumenty trafią do nich za około dwa lata.

Tak będą wyglądały nowe norweskie pieniądze - projekty banknotów Norges Bank

Autor: ToL//bgr / Źródło: The Guardian

Źródło zdjęcia głównego: Neue