Najniższy kurs funta do euro od 9 lat

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Cena funta w środę była najniższa od 1999 roku

Wartość funta w stosunku do euro ponownie spadła osiągając najniższy poziom od dziewięciu lat. Za euro płacimy 0,88 funta. Kurs jest odzwierciedleniem narastających obaw o stan brytyjskiej gospodarki - informuje agencja Associated Press.

Rekordowo niski kurs brytyjskiej waluty zanotowano w dniu, kiedy Narodowy Instytut Badań Gospodarczych i Społecznych opublikował raport, z którego wynika, że gospodarka brytyjska skurczyła się bardziej, niż oczekiwano - o 1 proc. w okresie wrzesień-listopad br. Euro było warte 0,88 funta - najwięcej od czasu wprowadzenia wspólnej waluty europejskiej w 1999 roku.

Instytut przewiduje, że w czwartym kwartale br. proces kurczenia się gospodarki jeszcze przyspieszy i że Wielka Brytania formalnie wejdzie w fazę "technicznej recesji", zdefiniowanej jako co najmniej dwa kolejne kwartały ujemnego wzrostu PKB.

Funt może się wkrótce wzmocnić

Jednak z analizy technicznej wynika, że funt osiągnął - przynajmniej tymczasowo - dno i może się niedługo się wzmocnić nawet do 0,82 za euro. - Zachowanie rynku w tych okolicach da wówczas odpowiedź, czy nastąpi próba powrotu do trendu, czy też rynek zdecyduje się skontrować całą strukturę - pisze Jarosław Kołakowski na stronach xtb.pl. Wtedy okaże się, czy funt ponownie będzie się osłabiał, czy też już bardziej trwale zacznie wzmacniać się do euro.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24