Najmniejszym łatwiej będzie uciec od VAT-u

Najnowsze

TVN24Taka kwiaciarnia zmieści się w rocznym limicie 20 tysięcy euro?

Rząd ułatwia życie najmniejszym firmom: według przyjętego we wtorek projektu ustawy firma, której obrót w przyszłym roku nie przekroczy 20 tysięcy euro, będzie zwolniona z podatku VAT. W roku 2011 limit zostanie podniesiony do 30 tysięcy euro.

Obecnie z podatku od towarów i usług są zwolnione firmy o rocznych obrotach mniejszych niż 50 tysięcy złotych. Przyszłoroczny limit byłby więc niemal dwukrotnie wyższy. W praktyce zwolnienie przysługiwałoby niewielkim firmom ze średnimi obrotami 7 tysięcy złotych miesięcznie (przy rocznym limicie 20 tys. euro i wtorkowym kursie 4,20 zł za euro).

Według rządu, wprowadzenie takiego rozwiązania ułatwi prowadzenie działalności gospodarczej firmom osiągającym niewielkie obroty i przyczyni się do redukcji nałożonych na nie obciążeń administracyjnych. Podatnik, który nie przekroczy limitu, nie będzie musiał m.in. składać deklaracji dla tego podatku. Zdaniem rządu, przyjęcie tych przepisów wpłynie korzystnie na rozwój małej wytwórczości.

Jak poinformowano, przyjęty projekt ustawy opisuje też delegację dla ministra finansów do wydawania rozporządzeń dotyczących zwolnień z obowiązku stosowania kas fiskalnych.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24