Najlepsza lokata to sztuka? Stopa zwrotu to nawet 112 procent

Najnowsze

TVN24 Biznes i ŚwiatJak inwestować w sztukę?

Oprocentowanie lokat bankowych wciąż nie zachęca do trzymania gotówki na koncie. Karierę robią alternatywne sposoby mnożenia zgromadzonego kapitału. Część ekspertów radzi zakup nieruchomości pod wynajem, a inni inwestowanie w szlachetne alkohole lub sztukę. TVN24 Biznes i Świat podpowiada jak inwestować w sztukę i ile można na tym zarobić.

Kluczowym wskaźnikiem dla inwestorów jest zawsze stopa zwrotu. W przypadku sztuki jest ona imponująca. Z zestawienia przygotowanego przez Wealth Solutions wynika, że w standardowym, sześcioletnim okresie stopa zwrotu wynosi 112 proc. (indeks Mei Moses). Dla porównania inwestycje w indeks 500 największych amerykańskich spółek (S&P 500) przyniosły stopę zwrotu na poziomie 73 proc., natomiast inwestycje w złoto 64 proc.

Duży zarobek

- To jest bardzo standardowa stopa zwrotu. Jest to okres 6-letni, stopa zwrotu liczona w tym okresie, ze wszystkich transakcji, jakie zostały doknane we wszystkich domach aukcyjnych na świecie. Jest to zatem przeciętna stopa zwrotu. Czasami jest ona niższa, a zdarza się wyższa - podkreśla Karolina Nowak, zarządzająca inwestycjami w dzieła sztuki Wealth Solutions.

Warto podkreślić, że zyski osiągane przy sprzedaży dzieł sztuki są w Polsce zwolnione od podatku dochodowego, gdy dzieło sztuki zostanie sprzedane nie wczesniej niż po 6 miesiącach od dnia zakupu.

Co ciekawe, 80 proc. wszystkich transakcji na rynku sztuki to dzieła o wartości poniżej 500 dolarów.

Inwestycje w sztukę to stopa zwrotu nawet 112 proc.TVN24 Bizes i Świat

Jak i w co inwestować?

Karolina Nowak podkreśla, że są różne strategie inwestycyjne. - Możemy inwestować w artystów zupełnie nieznanych, ale jest to bardzo ryzykowna inwestycja. Można inwestować w artystów, którzy są młodzi, ale już są uznani, mają pierwsze sukcesy zagraniczne, są wystawiani w dobrych galeriach. Tutaj mówimy o kwotach od kilkunastu do nawet 40 tys. dolarów. To sa inwestycjeryzykowne, ale zdecydowanie mniej. A możemy też inwestować w klasyków. To są poziomy od 50-60 tys. dolarów wzwyż - ocenia ekspert.

Warto też zwrócić uwagę na skalę rynku inwestycji w sztukę. Udział w globalnych rynku sztuki największy jest w USA - 33 proc., w Wielkiej Brytanii 23 proc., w Chinach 15 proc. W Polsce to zaledwie 0,2 proc.

A oto trzy najdroższe obrazy na świecie: "Trzy studia do portretu Luciana Freuda" (Francis Bacon, 142 mln 400 tys. dolarów); "Krzyk" (Edward Munch, 107 mln dolarów); "Srebrny wypadek samochodowy" (Andy Warhol, 105 mln 455 tys. dolarów).

Autor: mn//gry / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Biznes i Świat