Najlepiej zarabiają posłowie z Japonii. Nasi na końcu

Najnowsze

IPSA, NBP, sejm.gov.plZarobki posłów z różnych krajów (w tysiącach złotych rocznie)

Japońscy parlamentarzyści zarabiają najlepiej - wynika z opracowania przygotowanego przez portal wynagrodzenia.pl. Ich roczne wynagrodzenie to w przeliczeniu na złotówki 846 tysięcy. Polscy posłowie znaleźli się na ostatnim miejscu zestawienia, z zarobkami w wysokości prawie 119 tysięcy zł.

Portal wynagrodzenia.pl. swoje opracowanie przygotował na podstawie danych Niezależnej Komisji ds. Standardów Parlamentarnych (IPSA), NBP i naszego Sejmu. Ranking uwzględnia tzw. wynagrodzenia podstawowe.

Polacy na ostatnim

Na drugim miejscu w zestawieniu, zaraz za Japonią znaleźli się parlamentarzyści z Australii (616 tys. zł). Na kolejnych miejscach uplasowali się ich koledzy z Włoch (576 tys. zł), USA (551 tys. zł), Kanady (506 tys. zł), Norwegii (385 tys. zł), Irlandii (380 tys. zł).

Posłowie pierwszej gospodarki Unii - Niemiec zarabiają w przeliczeniu na polską walutę 377 tys. zł. Niewiele mniej, bo 335 tys. pobierają rocznie parlamentarzyści Wielkiej Brytanii i Szwecji (325 tys. zł).

Poniżej 300 tys. zł. rocznie zarabiają parlamentarzyści z Francji (271 tys. zł) i Szwajcarii (260 tys. zł). Najmniejsze zarobki w zestawieniu mają z kolei posłowie z Hiszpanii (138 tys. zł) i Polski (119 tys. zł).

Średnia krajowa

Warto też prześledzić wartość wynagrodzenia posłów w relacji do średniego rocznego wynagrodzenia w danym kraju. W tym zestawieniu również przodują japońscy parlamentarzyści. Ich wynagrodzenie jest ponad pięciokrotnie wyższe, niż wynosi średnia płaca w tym kraju.

Co ciekawe, mniej niż wynosi średnia krajowa otrzymują parlamentarzyści ze Szwajcarii. Polska w tym zestawieniu plasuje się po środku. Nasi posłowie zarabiają nieco mnie niż trzy średnie krajowe. Warto podkreślić, że choć roczne dochody posłów z Niemiec są wyższe, to w relacji do średniej pensji zarabiają oni mniej niż polscy parlamentarzyści (2,5 średniej pensji).

Z danych Sejmu wynika, że obecnie uposażenie polskiego posła wynosi nieco ponad 9800 zł. Do tego dochodzi dieta (25 proc. uposażenia), która jest wolna od podatku dochodowego. Co ważne, uposażenie nie przysługuje posłom, którzy pozostając w stosunku pracy nie korzystają z urlopu bezpłatnego, posłom prowadzącym działalność gospodarczą samodzielnie lub wspólnie z innymi osobami oraz posłom, którzy nie zawiesili prawa do emerytury lub rent.

Autor: mn//bgr / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: IPSA, NBP, sejm.gov.pl