Najlepiej było... równo dwa lata temu

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESIndeks WIG20 równo dwa lata temu, 29.10.2009 roku

To był ten dzień. Równo dwa lata temu, 29 października 2007 roku polscy inwestorzy obserwowali historyczną sesję na Giełdzie Papierów Wartościowych. Właśnie wtedy indeks największych spółek osiągnął najwyższy poziom w historii, wzbijając się w ciągu notowań do 3940 punktów, a kończąc sesję rekordowym wynikiem - 3935 pkt. Potem zaczął się jednak 15-miesięczny spadek... Kiedy znów zbliżymy się do szczytów sprzed lat?

Warszawska Giełda Papierów Wartościowych nieco z opóźnieniem zareagowała szczytem na rewelacyjne wyniki z USA. 12 października tego samego roku, amerykańska indeks Dow Jones osiągnął "szczyt wszechczasów" - 14.093 pkt.

Po historycznym wyniku z października 2007 roku nastąpił gwałtowny, długotrwały spadek - pierwsza bessa od lat. Inwestorzy, przerażeni złymi danymi gospodarczymi z USA, zaczęli zamykać długie pozycje i sprzedawać akcje. Sprzedawali je przez nieco ponad 15 miesięcy. Aż do najniższych poziomów w pięcioleciu, kiedy w lutym, indeks WIG20 sięgnął podczas jednej z sesji 1.253 pkt. (18 lutego 2009).

Długi powrót na szczyt?

Przez trochę ponad 15 miesięcy, indeks największych spółek stracił 2/3 wartości. I chociaż od końca lutego stołeczna giełda notuje wzrosty, i tak jesteśmy ok. 40 procent poniżej szczytowego poziomu sprzed dwóch lat - (29 października 2009 WIG20 kończy notowania poniżej 2.300 pkt.).

A droga, by powtórzyć sukces sprzed lat wydaje się być trudna i odległa. Chociaż od kilku miesięcy indeksy rosną, nie oznacza to, że będą rosnąc dalej. Z perspektywy historycznej, WIG20 potrzebował blisko sześciu lat, by pokonać poziom z marca 1994 roku, czyli szczyt pierwszej hossy. A od szczytu w 1999 roku do kolejnego - w październiku 2007 - minęło z kolei osiem lat...

Euro pociągnie giełdę

Przed nami jednak wydarzenie, które może mieć znaczący wpływ na GPW - mistrzostwa Europy w 2012 roku. Analitycy twierdzą, że właśnie w mistrzowskim roku przyjdzie pora na kolejne szczyty. - Zakładam że na Mistrzostwa Europy w 2012 może troszkę wcześniej, może miesiąc później szczyty z 2007 r. WIG-u i WIG-20 zostaną poprawione - ocenia Tomasz Jerzyk, analityk DM BZ WBK w "Rzeczpospolitej". Podobne zdanie ma szef analityków Ipopema Securities Arkadiusz Chojnacki. - Oczywiście będzie to zależało od wielu czynników, ale jako najbardziej prawdopodobny termin uznałbym rok 2012 - twierdzi.

Oczywiście kluczowa dla rozwoju sytuacji na giełdach będzie kondycja gospodarcza. - WIG20 może powrócić w okolice 3940 pkt. w 2012-13 roku o ile światowa recesja się nie przedłuży, a Polska nie będzie miała problemów budżetowych na wzór Węgier kilka lat temu - dodaje "Rzeczpospolitej" Marek Rogalski, analityk DM BOŚ.

Wzrosty za rok, za 3 czy 5 lat?

Ci którzy przewidują drugą falę dynamicznych spadków na giełdzie są zdania, że odrabianie strat zajmie więcej czasu - W optymistycznym scenariuszu zakładającym, że kryzys w Polsce się zakończył, indeks WIG20 mógłby się zbliżyć do swojego historycznego szczytu w ciągu kolejnych 3-4 lat licząc od dna w 2010 roku czyli w 2013-2014 roku - ocenia Sławomir Dębowski, analityk globtrex.com.

Optymistami są również analitycy z zagranicy. Analitycy banku JP Morgan uważają, że indeks MSCI Emerging Markets, mierzący zachowanie indeksów giełdowych w krajach rozwijających się, może powrócić do historycznych maksimów z 2007 roku już w przyszłym roku. Jednym z rynków wchodzących w składzie indeksu jest Polska. Zdaniem specjalistów JP Morgan, ten bardzo pozytywny scenariusz jest możliwy do realizacji z dwóch powodów: poprawy wyników spółek, oraz dzięki napływowi pieniędzy do funduszy inwestycyjnych. Podobnie jak w przypadku polskiej giełdy Indeks MSCI Emerging Markets wzrósł w tym roku już o ponad 60 proc., jednak by osiągnął nowy rekord jego poziom musi wzrosnąć o kolejne ponad 40 proc. - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Źródło: tvn24.pl, "Rzeczpospolita", Bankier.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES