Najgorętsza transakcja roku: 66 mld dol. za botoks i silikonowe implanty piersi

Najnowsze

fda.govAllergan zajmuje się m.in. produkcją implantów wykorzystywanych w korekcie piersi

66 mld dolarów zapłacił koncern Actavis za zakup firmy Allergan. To najdroższa transakcja w tym roku. Allergan koncentruje się na wprowadzaniu na rynek produktów medycznych stosowanych głównie w medycynie estetycznej, czyli np. botoksu i implantów wykorzystywanych przy powiększaniu piersi.

Actavis to globalny gigant farmaceutyczny, który zajmuje się opracowywaniem, produkcją i dystrybucją leków. Koncern zapłacił gigantyczną kwotę 66 mld dolarów za przejęcie firmy Allergan.

Przebicie oferty

Oferta Actavis przebija propozycję, którą wiosną złożyły Valeant Pharmaceuticals International i fundusz hedgingowy Pershing Square Capital Management. Wówczas za Allergan proponowano około 53 mld dolarów. Jednak ta oferta okazała się niewystarczająca. Władze spółki Allergan blokowały transakcję i jak widać była to dobra decyzja. Przejęcie przez Actavis za 66 mld dolarów sprawia, że ta umowa ma najwyższą wartość wśród transakcji zawartych dotąd w 2014 roku.

Działa w Polsce

Actavis jest trzecim pod względem wielkości producentem leków generycznych (zamienników oryginalnych) na świecie i posiada swoje oddziały w ponad 60 krajach. W Polsce firma posiada w swoim portfolio ponad 250 zarejestrowanych preparatów.

Autor: MSZ / Źródło: CNN Money, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: fda.gov