Najdroższe mandaty za jazdę bez biletu

Najnowsze

TVN24Poznaniacy słono zapłacą za jazdę bez ważnego biletu

Skończyły się spokojne czasy dla poznańskich gapowiczów. Od środy za jazdę bez ważnego biletu będzie trzeba zapłacić wysoką, najwyższą w kraju karę - nawet 195 zł. Do tej pory mandaty w stolicy Wielkopolski były najniższe w Polsce.

Kontrolerzy w tramwajach i autobusach zatrzymywali ok. 120 tys. gapowiczów rocznie. Pasażerów nie odstraszała opłata karna, bo - uiszczana u kontrolera - wynosiła 35 zł. Od środy taka opłata będzie prawie trzy razy wyższa. Pasażer, jadący bez biletu, złapany przez kontrolera i od razu płacący za przewinienie, zapłaci 100 zł. Jeżeli ureguluje karę w ciągu tygodnia - będzie go to kosztowało 137 zł, jeżeli w późniejszym terminie - 195 zł.

- Jeżeli odnotujemy większe wpływy z mandatów - rozważymy możliwość zatrudnienia większej liczby kontrolerów - powiedział Zbigniew Rusak z Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu. - Częstsze kontrole biletów w tramwajach i autobusach również będą działały odstraszająco na gapowiczów. Obecnie w Poznaniu bilety sprawdza 60 pracowników MPK - dodał.

Kontrolerzy wypisywali gapowiczom wezwania do zapłaty o łącznej wysokości ok. 3 mln zł rocznie. Ściągalność kar za brak biletu wynosiła w Poznaniu 42 proc. Według statystyk, 7 proc. pasażerów w tym mieście jeździ bez ważnego biletu. MPK w Poznaniu przewozi ok. 200 mln osób rocznie.

Źródło: PAP, APTN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24