Najczęściej podrabiane: papierosy, elektronika i leki

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24Lekarstwa stanowią coraz większy procent przemycanych falsyfikatów

Najczęściej podrabiane są papierosy, elektronika i leki. Nie tak popularne jak niegdyś są natomiast podróbki płyt CD i DVD. Niepokojąco szybko rośnie liczba fałszowanych farmaceutyków. Tylko w pierwszym kwartale tego roku zatrzymano ich 105 tys. sztuk - wynika z informacji Służby Celnej.

Zmieniają się zainteresowania fałszerzy. Najczęściej podrabiane są papierosy, elektronika i leki. -Nie tak popularne jak niegdyś są natomiast podróbki płyt CD i DVD. Z danych Służby Celnej dotyczących zatrzymanych "fałszywek" wynika, że na trzecie miejsce wśród fałszowanych produktów "awansowały" lekarstwa. Największy niepokój Komisji Europejskiej budzi wzrost liczby przechwyconych zabawek - o blisko 100 proc. - i leków - o 51 proc. Unijny komisarz ds. podatków i ceł Laszlo Kovacs stwierdził, że podróbki zagrażają naszemu zdrowiu, bezpieczeństwu i naszej gospodarce.

Struktura przestępstwa

40 proc. podrobionych leków trafiło na unijny rynek ze Szwajcarii. Na kolejnych miejscach są Indie (35 proc.) i Zjednoczone Emiraty Arabskie (15 proc.). Służba Celna

W pierwszym kwartale tego roku celnicy ujawnili 531 tys. sztuk podrobionych papierosów, 522 tys. sztuk podrobionych artykułów elektronicznych i elektrycznych oraz prawie 105 tys. sztuk fałszywych lekarstw (kapsułek i listków z pastylkami).

Do niedawna przemycano do Polski zwłaszcza podrobioną odzież i obuwie znanych firm. Gdy zaostrzyły się kontrole graniczne przemytnicy zaczęli przywozić towary bez znaków towarowych. Logo naklejano tuż przed wysłaniem odzieży na bazary. W odpowiedzi firmy zaczęły wprowadzać nadruki już w trakcie produkcji. Takie, których nie da się nanieść na gotowy towar.

- Spadła liczba podrabianych płyt. Nie fałszuje się ich na taką skalę jak kiedyś, skoro pliki z muzyką można ściągnąć z internetu. Dramatycznie rośnie natomiast liczba podrobionych leków – powiedział Witold Lisicki, rzecznik prasowy Służby Celnej.

Z danych SC wynika, że 2006 r. udział podrobionych lekarstw ujawnionych przez celników wśród wszystkich zatrzymanych towarów wyniósł nieco ponad 0,5 proc. W pierwszym kwartale tego roku było to już prawie 8 proc.

Z ostatnich danych Komisji Europejskiej wynika, że w ubiegłym roku celnicy UE 43 tys. razy zatrzymywali fałszowane towary. W sumie zajęli 79 mln sztuk. Około 8 proc. podróbek przechwycono w Polsce. Służna Celna 2

Według Lisickiego podobnie jak w innych krajach UE rośnie liczba przypadków zatrzymań pojedynczych sztuk podrobionych leków lub ich niewielkich ilości. To dlatego, że podróbki coraz częściej sprowadzają – na własną rękę – indywidualni dystrybutorzy. Trafiają one na rynek także przez internet, pocztą kurierską, nierzadko przemycane są przez "mrówki", czyli przemytników "detalicznych".

Groźne pseudo-leki

Rafał Parczewski, dyrektor generalny Polskiego Stowarzyszenia Wytwórców Produktów Markowych ProMarka mówi, że najwięcej farmaceutyków trafia do Europy ze Szwajcarii. Ostrzega, że fałszywe leki mogą być groźne dla życia lub zdrowia.

- Nie mniej niebezpieczne mogą jednak być też fałszowane kosmetyki, z którymi kontakt ma skóra, artykuły spożywcze, czy ubrania, do farbowania których użyto szkodliwych substancji – dodaje Parczewski.

Dane SC wskazują, że spada natomiast zainteresowanie "piratów" podrabianiem płyt kompaktowych i DVD. W pierwszym kwartale tego roku ujawniono ich ponad 25 tys. sztuk, podczas gdy w całym ubiegłym roku ich liczba przekroczyła ćwierć miliona.

lad /el

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24