Najbogatsze Mazowsze, najbiedniej na Podkarpaciu

Najnowsze

Aktualizacja:
SXCMazowsze wciąż najbogatsze

Mazowsze wciąż utrzymuje pozycję lidera jako najbogatszy i najszybciej rozwijający się region Polski. Na przeciwległym biegunie są woj. podkarpackie i lubelskie – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego na temat wzrostu gospodarczego w regionach, które opisuje "Rzeczpospolita".

Dane GUS opisują sytuację z 2007 r., ale - jak podkreśla dziennik - nic nie wskazuje, by w ostatnich latach w rankingu regionów coś się w sposób istotny zmieniło. Woj. mazowieckie swój gigantyczny rozwój zawdzięcza lokomotywie tego regionu - Warszawie. Wzrost napędzają skupione tam liczne inwestycje, a zwłaszcza dynamiczny rozwój usług finansowych. Na jednego mieszkańca przypada tam prawie 50 tys. zł dochodu narodowego. Od 2000 roku Mazowsze wzbogaciło się aż o dwie trzecie.

Pod względem zamożności - po Mazowszu długo, długo nic. Drugim najbogatszym regionem kraju jest Dolny Śląsk, ale tam PKB na mieszkańca wyniosło już 33,6 tys. zł.

Gdzie najbiedniej?

Najuboższym regionem w kraju okazało się w 2007 r. Podkarpacie. PKB na jednego mieszkańca wyniósł tam tylko 20,8 tys. zł. Po porównaniu tego regionu z Mazowszem widać jak głębokie są różnice w rozwoju tych części kraju.

By walczyć z rozwarstwieniem pod względem zamożności regionów Ministerstwo Rozwoju Regionalnego ma już przygotowaną Krajową Strategię Rozwoju Regionalnego do 2020 r. Zakłada ona m.in. wykorzystanie funduszy unijnych, którymi Polska będzie dysponować po 2014 r.

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: SXC