Najbogatsi w USA mają się świetnie. Majątki rosną

TVN24 Biznes

CC BY SA Wikipedia | Oracle Corporate Communications, Mark Hirschey, www.dts-nachrichtenagentur.deCzołówka najbogatszych w Ameryce

Portfele najbogatszych Amerykanów nie przejmują się kryzysem. Według tegorocznego rankingu najbogatszych mieszkańców USA przygotowanego przez magazyn "Forbes", wartość ich majątków wzrosła od poprzedniego roku o blisko 20 proc. Na pierwszym miejscu - bez niespodzianki - Bill Gates z fortuną szacowaną na 72 mld dolarów.

Coroczna lista 400 najbogatszych Amerykanów według magazynu "Forbes" pokazała, że całkowity majątek wszystkich, którzy się na niej znajdują wzrósł o 19 proc. w stosunku do poprzedniego roku - z 1,7 bln dolarów do ponad 2 bln dolarów.

Pierwsza trójka

Na szczycie listy stanął Bill Gates, współzałożyciel firmy Microsoft. Jego majątek wyceniony został na 72 mld dolarów. Drugie miejsce zajął Warren Buffet - prezes Berkshire Hathaway, słynny inwestor giełdowy - z bagatela - 58 mld dolarów. Ostatnie miejsce na podium zajął Larry Ellison - współzałożyciel korporacji Oracle - z fortuną szacowaną na 41 mld dolarów.

Wśród kobiet najbogatsza okazała się Christy Walton, której fortuna została wyceniona na 34,5 mld dolarów. Jako spadkobierczyni majątku zmarłego męża - syna założyciela sieci Wal-Mart - uplasowała się na szóstym miejscu zestawienia.

Młodzi i bogaci

W tegorocznym zestawieniu średnia wieku wynosiła 66 lat. Tylko 32 osoby, które się na niej znalazły miały 48 lat lub mniej. Większość z nich to znani przedstawiciele branży technologicznej. Między innymi - Mark Zuckerberg, założyciel Facebooka (20 miejsce - 19 mld dolarów); Michael Dell, dyrektor generalny firmy Dell (25 miejsce) czy Jerry Yang, współtwórca portalu Yahoo (327 miejsce).

Najmłodszym miliarderem na liście jest 29-letni współzałożyciel Facebooka - Dustin Moskovitz. Piastuje ten tytuł już od 2010 roku. W tym roku jego majątek wyceniono na 5,3 mld dolarów. Jego kolega - Mark Zuckerberg jest drugim najmłodszym w całej stawce.

Podniosła się granica

Początek rankingu "Forbesa" to 1982 roku. Granicą, którą trzeba było wtedy przekroczyć, aby dostać się na listę było 75 mln dolarów. Uwzględniając inflację, kwota ta wzrosła sześciokrotnie - w tym roku było to 1,1 mld dolarów. 30 lat temu na liście znalazło się jedynie trzynastu miliarderów, a łączna wartość wszystkich najbogatszych wynosiła "zaledwie" 93 mld dolarów.

Autor: aw / Źródło: Reuters, Forbes, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: CC BY SA Wikipedia | Oracle Corporate Communications, Mark Hirschey, www.dts-nachrichtenagentur.de