Najbogatsi ludzie świata

Najnowsze

Aktualizacja:
ReutersNajbogatszy człowiek świata

Najbogatszym człowiekiem świata jest Warren Buffett - twierdzi magazyn "Forbes". Po 13 latach zdetronizował na szczycie listy najbogatszych ludzi świata Billa Gatesa.

Fortunę Buffetta, inwestora giełdowego i filantropa, który w ciągu ostatniego roku wzbogacił się o 10 mld dolarów, oszacowano na 62 mld USD. Zaraz za nim znalazł się meksykański magnat telekomunikacyjny Carlos Slim z majątkiem ok. 60 mld USD. Trzecie miejsce zajął współzałożyciel Microsoftu Bill Gates, który okazał się uboższy od Slima o 2 mld dolarów.

Kolejne miejsca zajęli Hindusi: gigant branży hutniczej Lakshmi Mittal (45 mld USD) oraz bracia Mukesh (43 mld) i Anil (42 mld) Ambani, właściciele koncernu naftowego Reliance Industries. W pierwszej dziesiątce są jeszcze m.in. szwedzki założyciel Ikei Ingvar Kamprad (31 mld USD) i Rosjanin Oleg Deripaska, potentat aluminiowy (28 mld).

Polacy daleko

Pierwszy wśród Polaków jest główny akcjonariusz Getin Holding Leszek Czarnecki, który zajął miejsce 446. z majątkiem szacowanym na 2,6 mld dolarów. Innymi Polakami na liście są: Michał Sołowow, Jan Wejchert, Ryszard Krauze, Roman Karkosik i Bogusław Cupiał - wszyscy z majątkami od miliarda do prawie 2 mld dolarów.

W najnowszym notowaniu liczba miliarderów po raz pierwszy przekroczyła tysiąc - naliczono ich 1125 w porównaniu do 946 w roku ubiegłym.

Bogaty jak Amerykanin

Najwięcej krezusów mieszka w Stanach Zjednoczonych (469). Drugą ojczyzną bogaczy okazała się Rosja (87) - w Moskwie mieszka więcej miliarderów niż w Nowym Jorku.

Najmłodszym miliarderem jest 23-letni Mark Zuckerberg, założyciel serwisu społecznościowego Facebook, z majątkiem 1,5 mld dolarów.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Reuters