Nadchodzi rewolucja w mobilnym internecie?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Tablety i smartfony zyskają łatwiejszy dostęp do sieci

To może być jeden z największych przełomów w mobilnym dostępie do internetu. Już wkrótce ma powstać system, który pozwoli naszym smartfonom i tabletom na swobodne korzystanie z sieci Wi-Fi i płynne przełączanie się między nimi, tak jak obecnie czynią to w przypadku sieci GSM. Porozumienie w tej sprawie podpisały właśnie organizacje branżowe zrzeszające operatorów komórkowych oraz dostawców hotspotów Wi-Fi.

Umowa podpisana w tym tygodniu przez przedstawicieli GSM Association (GSMA) oraz Wireless Broadband Alliance (WBA) ma pozwolić na stworzenie już w ciągu 9 miesięcy ram systemu tzw. roamingu Wi-Fi.

O co chodzi? Obecnie w przypadku łączenia się urządzeń mobilnych z hotspotami WiFi nie odbywa się to automatycznie - użytkownik zwykle musi "ręcznie" wyszukać sieć i wpisać hasło. Co więcej, często za dostęp do takich hotspotów trzeba dodatkowo zapłacić.

Jeśli plan GSMA i WBA wejdzie w życie, sytuacja się zmieni. System pozwoli urządzeniom mobilnym na dostęp do internetu za pośrednictwem Wi-Fi na podobnych zasadach, jak teraz dzieje się to w przypadku sieci GSM, pomiędzy którymi nasze telefony swobodnie mogą się przełączać. Podłączenie do sieci Wi-Fi, a także przełączanie się między nimi będzie szybsze, łatwiejsze i praktycznie niezauważalne dla użytkownika. Właściciel smartfona czy tabletu przemieszczając się w mieście będzie miał niemal stały dostęp do Wi-Fi ponieważ jego urządzenie będzie automatycznie przełączało się pomiędzy dostępnymi sieciami. W miejscach, gdzie Wi-Fi nie będzie dostępne, telefon sam przełączy się na sieć 3G.

Taki system byłby nie tylko ułatwieniem dla użytkowników mobilnego internetu, ale także pozwolił na odciążenie sieci 3G, które powoli już się zapychają z powodu ogromnych ilości danych przesyłanych przez nie.

Wady? Dostęp do roamingu Wi-Fi ma być dodatkowo płatny.

GSMA i WBA prognozują, że wdrażanie nowej usługi powinno zacząć się na początku przyszłego roku.

Źródło: tvn24.pl na podstawie kilku stron internetowych

Źródło zdjęcia głównego: TVN24