Nadchodzi koniec darmowych foliówek

Najnowsze

TVN24Za foliowe torebki trzeba będzie zapłacić

Nawet 40 groszy trzeba będzie zapłacić za foliową torbę na zakupy w sklepie. Za darmo można będzie dostać za to ekologiczne opakowanie papierowe. To propozycje Ministerstwa Środowiska do nowej ustawy o gospodarce opakowaniami. Projektem tym zajmie się na wtorkowym posiedzeniu rząd.

W ten sposób resort chce ograniczyć używanie szkodliwych dla środowiska foliowych opakowań, których rozkład trwa bardzo długo. Ma w tym pomóc wprowadzenie opłaty, której wysokość ustali minister środowiska w rozporządzeniu do ustawy. Według projektu, maksymalna cena torebki - to 40 groszy.

Sprzedawcy, którzy - mimo zakazu - będą udostępniać za darmo foliowe torebki, narażą się na kary w wysokości 5-30 tys. zł.

Dochód ze sprzedaży torebek - tzw. opłata recyclingowa - ma być przekazywana na rachunek urzędu marszałkowskiego. Następnie pieniądze te zostaną przeznaczone na selektywne zbieranie odpadów oraz edukację ekologiczną. Sklepy będą musiały też prowadzić ewidencję foliowych torebek.

Zapowiedzi wprowadzenia opłat pojawiały się już od wielu miesięcy. W tym czasie niektóre sieci handlowe wykorzystały sytuację i już wprowadziły opłaty za wydawane klientom torby foliowe. Te które tego nie uczyniły, będą musiały wprowadzić opłaty po wejściu nowych przepisów w życie - czyli po uchwaleniu ustawy przez parlament i podpisaniu jej przez prezydenta.

Źródło: Gazeta Prawna

Źródło zdjęcia głównego: TVN24