Nad zwrotem za ubranka jeszcze popracują

Najnowsze

TVN24Nadal nie wiadomo co ze zwrotem za ubranka

Sejm skierował do dalszych prac w komisjach przygotowany przez PiS projekt ustawy o zwrocie rodzinom części wydatków na ubranka niemowlęce i obuwie dziecięce. Zmiany te miałyby zrekompensować planowany od 2012 r. wzrost VAT na te towary.

O odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu wnioskował klub PO. Sejm w piątek jednak zdecydował, aby dokument przesłać do prac w komisjach finansów oraz polityki społecznej i rodziny.

Podwyżka VAT jest konsekwencją wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS), który w październiku 2010 r. orzekł, że Polska ma zaprzestać stosowania preferencyjnej stawki VAT na te towary - obecnie jest to 8 proc. - i obłożyć je stawką podstawową - 23 proc. ETS uznał, że nasze przepisy są sprzeczne z regulacjami unijnymi.

Przygotowany przez PiS projekt przedstawiła w czwartek Anna Sobecka. - Wyrok ETS jest skutkiem tego, że polskie rządy nie zabezpieczyły naszych interesów tak dobrze, jak zabezpieczyły swoje interesy inne kraje - mówiła posłanka. Powołując się na dane z Komisji Europejskiej poinformowała, że polskie rodziny są najbiedniejsze w Europie, a Polska wydaje na pomoc rodzinie zaledwie 0,76 proc. PKB, podczas gdy Niemcy 9 proc. PKB.

Rekompensata dla rodzin

- Państwo nie może zarabiać na tym, że mamy dzieci - mówiła. Wyjaśniła, że na podwyżce VAT z 7 proc. (przed 1 stycznia 2011 r. stawka wynosiła 7 proc.) do 23 proc. budżet państwa wzbogaci się o 160 mln zł. Jej zdaniem, te pieniądze powinny w całości wrócić do rodzin w formie rekompensaty.

Projekt przygotowany przez PiS zakłada zwrot wydatków, o ile w danym roku wyniosły one ponad 200 zł brutto, ale nie więcej niż 3 tys. zł brutto na każde dziecko. Na refundację mogliby liczyć rodzice dzieci w wieku do 13 lat. Kwota zwrotu byłaby równa 69,57 proc. kwoty podatku VAT wynikającej z faktur. Zwrot wydatków dokonywany byłby na wniosek złożony w urzędzie skarbowym.

Nie dla projektu SLD

Sejm odrzucił dziś inny projekt w tej sprawie, przygotowany przez SLD. Klub chciał, by wniosek o zwrot za ubranka należało składać do urzędu gminy właściwego ze względu na miejsce zameldowania dziecka. Projekt określał kwotę zwrotu na każde dziecko jako 65,21 proc. kwoty podatku VAT wynikającej z faktur. SLD proponowało wprowadzenie limitu zwrotu, który w roku kalendarzowym nie mógłby przekroczyć na każde dziecko i niemowlę 540 zł - w przypadku wydatków na odzież i dodatki odzieżowe dla niemowląt oraz 150 zł w przypadku wydatków na obuwie dziecięce. Lewica szacowała, że jeżeli wszyscy uprawnieni wystąpiliby o zwrot, to budżet musiałby oddać do 750 mln zł.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24