Naciągają na cyfryzację

Najnowsze

TVN24Anteny pozostaną te same, tylko rodzaj obieranego sygnału się zmieni

Przyszli, zrobili wodę z mózgu i namówili do kupna abonamentu satelitarnej telewizji - a argument był mocny: od Nowego Roku na ekranie telewizora będzie tylko śnieg. Akwizytorzy w ten sposób wciskają drogie dekodery platform satelitarnych, a jeśli potem ktoś się zorientuje w oszustwie - straszą karami za zerwanie umów.

Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna", w okolicach Hrubieszowa w ten sposób grupa sprzedawców z firmy EuroActive przekonywała do podpisania umów abonamentowych Canal Plus. Dziesięciu pracowników zamojskiego oddziału firmy, w tym dwóch menedżerów, zostało już zatrzymanych przez policję. Postawiono im o zarzuty oszustwa i tzw. sprawstwa kierowniczego.

Najłatwiej naciągnąć emeryta

Jak opowiada gazecie sierżant Elżbieta Krystkowiak z Komendy Powiatowej Policji w Hrubieszowie, celem oszustów byli głównie ludzie starsi. – Wszystkim opowiadali to samo: jeżeli nie kupią dekodera, niedługo nie będą w ogóle mieli dostępu do telewizji – opowiada sierżant Krystkowiak.

Kiedy któryś z nabitych w butelkę chciał się wycofać z umowy, grożono mu karami sięgającymi 3 tys. złotych.

"DGP" pisze, że podobne praktyki mają miejsce niemal w całej Polsce: podobne skargi - na różne firmy - pojawiają się w Łodzi, na Dolnym Śląsku we Wrocławiu, w Małopolsce. Wszystkie firmy są przedstawicielami znanych platform cyfrowych.

Na Podkarpaciu naciągacze dla odmiany podają się za oficjalnych reprezentantów Telewizji Polskiej. Inni twierdzą, że przysłał ich urząd gminy. Jeszcze inni wmawiają ofiarom, że w przyszłym roku za korzystanie z analogowej telewizji będą musiały płacić dziesięciokrotnie wyższy abonament radiowo-telewizyjny niż obecnie.

Państwo sobie nie radzi

Wszelkim oszustwo tego rodzaju sprzyja bałagan, jaki panuje w sprawie przechodzenia na cyfrowe nadawanie sygnału telewizyjnego. Harmonogram przygotowany przed laty przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, przewidujący precyzyjne daty uruchamiania cyfrowych i wyłączania analogowych nadajników w poszczególnych regionach najpierw się opóźnił, a potem został zaniechany - choć nikt go dotąd oficjalnie nie anulował.

Jesienią firma Emitel - operator sieci nadawczej - opracowała nowy harmonogram, według którego rozpoczęto uruchamianie pierwszych nadajników cyfrowych. Ten jednak nie zawiera terminarza wyłączania nadajników analogowych. Jedno jest pewne: w żadnym miejscu Polski wyłączenie analogowego sygnału telewizyjnego nie nastąpi od Nowego Roku.

Informacja ne temat uruchamiania telewizji cyfrowej znaleźć można na stronach Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz firmy Emitel. Według UKE ostateczne wyłączenie nadajników analogowych ma nastąpić 31 lipca 2013 roku.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24