Na zakupy weź własną torbę - będzie taniej

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESTorby foliowe są nieekologiczne - orzekło Min. Środowiska

Opłaty za torby foliowe we wszystkich sklepach, bez wyjątku - takie plany ma Ministerstwo Środowiska. To gest poparcia resortu dla proekologicznego trendu w robieniu zakupów.

Jak wiadomo torby foliowe, używane masowo w supermarketach, małych sklepach i na bazarach są nieekologiczne. Kilka sieci handlowych już proponuje swoim klientom trwalsze, wielorazowe torby lub torby papierowe. Decyzją Ministerstwa Środowiska, zarówno duże sieci, jak i małe sklepiki będą zmuszone do wprowadzenia opłaty za "foliówki".

Resort środowiska chce skłonić Polaków do proekologicznych zachowań. Liczy, że zniechęceni dodatkowymi opłatami klienci zaopatrzą się w torby wielokrotnego użytku. Jeśli ustawa wejdzie w życie - to przy sklepowej kasie za każdą torebkę foliową będziemy musieli zapłacić 20 groszy. Kilka dużych sieci handlowych już wprowadziło opłaty za torby. Resort opracowuje listę produktów, które bezpłatnie będzie można pakować w torebki.

Projekt ustawy zakłada także, że duże sklepy - powyżej 2 tysięcy metrów kwadratowych - będą musiały zbierać opakowania po produktach i je selekcjonować zależnie od materiału, z jakiego są wykonane.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES