Na Wall Street wzrosty. Po dobrych danych z rynku nieruchomości

Najnowsze

Inwestorzy kupowali akcje po publikacji dobrych danych z rynku nieruchomości

Środa na Wall Street przyniosła umiarkowane odbicie na Wall Street po spadkach z poprzednich sesji. Inwestorzy kupowali akcje po publikacji dobrych danych z rynku nieruchomości.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 155,6 pkt. (0,91 proc.) do 17.211,47 pkt. S&P 500 zyskał 15,65 pkt. (0,79 proc.) i wyniósł 1.998,42 pkt. Nasdaq Composite wzrósł o 46,53 pkt. (1,03 proc.) i wyniósł 4.555,22 pkt.

- Inwestorzy są nieco nerwowi, pomagają jednak dane z USA, które wciąż są dobre - ocenił Walter Todd, zarządzający funduszami Greenwood Capital.

Luźna polityka Fedu

Spadki na dwóch pierwszych sesjach w tym tygodniu sprowadziły benchmarkowy indeks amerykańskiej giełdy na najniższe poziomy od pięciu tygodni. S&P 500 wciąż pozostaje jednak relatywnie blisko swoich historycznych maksimów, na których był w ubiegłym tygodniu. - W ostatnim czasie praktycznie nie zdarzają się korekty trwające dłużej niż dwa dni. Inwestorzy postrzegają każde spadki jako okazje do zakupów. Jestem sobie w stanie wyobrazić, że już niedługo znowu zobaczmy ponownie rekordowo wysokie poziomy. Nadal pomaga Fed, który oświadczył, że wciąż zamierza utrzymywać luźną politykę monetarną - ocenił Jasper Lawler, analityk CMC Markets. Fed w komunikacie wydanym po zakończeniu ubiegłotygodniowego posiedzenia ponownie zaznaczył, że po zakończeniu programu luzowania ilościowego, co prawdopodobnie nastąpi w październiku, stopy procentowe w USA powinny pozostawać na niskich poziomach przez "znaczny okres czasu".

Sprzedaż domów

Sprzedaż nowych domów w USA w sierpniu wzrosła do najwyższego poziomu od 6 lat i wyniosła 504 tys. w ujęciu rocznym. Analitycy spodziewali się, że sprzedaż nowych domów wyniesie w sierpniu 430 tys. W USA zanotowano spadek indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks wyrównany sezonowo zniżkował w tygodniu zakończonym 19 września o 4,1 proc., po uwzględnieniu czynników sezonowych. Wskaźnik jest o 25,1 proc. poniżej wartości sprzed roku. Słabsze od oczekiwań dane napłynęły w środę z Niemiec. Indeks Ifo, obrazujący nastroje wśród przedsiębiorców niemieckich, wyniósł we wrześniu 104,7 pkt. wobec 106,3 pkt. w poprzednim miesiącu. To już piąty z kolei miesiąc spadku tego indeksu. Analitycy spodziewali się spadku wskaźnika do 105,8 pkt.

Geopolityka

W centrum uwagi rynków pozostaje geopolityka. Amerykańskie lotnictwo wraz z siłami arabskich sojuszników kontynuują ataki lotnicze na pozycje Państwa Islamskiego. W środę celem ataków były kontrolowane przez dżihadystów syryjskie terytoria przy granicy z Turcją i Irakiem. Tymczasem rzecznik NATO poinformował w środę, że następuje wyraźne wycofywanie sił rosyjskich z Ukrainy. Zaznaczył jednocześnie jednak, że pewna liczba rosyjskich żołnierzy wciąż pozostaje na Ukrainie, a wiele tysięcy rosyjskich żołnierzy pozostaje rozlokowanych w pobliżu granicy Rosji z Ukrainą. Ze spółek zyskiwały akcje Bad Bath & Beyond. Sieć sklepów z materiałami wyposażenia domu podała lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne. Drożały akcje telewizji kablowej Starz po informacjach o rozmowach, jakie prowadzone są w sprawie przejęcia tej spółki przez 21st Century Fox. Traciły walory Home Depot po ujawnieniu informacji o włamaniu do baz danych spółki, w wyniku których doszło do kradzieży numerów kard kredytowych klientów sieci sklepów.

Autor: mn//km / Źródło: PAP