Na Wall Street pęka bariera

Najnowsze

Aktualizacja:

Dobry początek tygodnia na amerykańskiej giełdzie. Większość indeksów pod wpływem informacji o poprawie koniunktury w USA zyskała ponad 1 proc. Wskaźnik Standard & Poor's 500 po raz pierwszy od dziewięciu miesięcy przełamał barierę 1000 punktów.

S&P 500 wzrósł o 15,15 pkt., czyli 1,5 proc., do poziomu 1 002 pkt.

Główny wskaźnik amerykańskiej gospodarki Dow Jones Industrial Average zyskał 114 pkt., czyli 1,3 proc., i zamknął sesję na poziomie 9286 pkt.

Z kolei technologiczny Nasdaq zakończył dzień na poziomie 2008 pkt. - czyli 1,5 proc. - więcej, niż na otwarciu. Nasdaq znalazł się powyżej 2000 pkt. po raz pierwszy od października 2008.

"Rynek czuje poprawę"

- Rynek zaczyna wyczuwać poprawę sytuacji w gospodarce - komentował dla AP kierownik ds. portfela inwestycyjnego z amerykańskiej firmy inwestycyjnej GAMCO Growth Fund, Howard Ward. - Być może za wcześnie na ogłoszenie zwycięstwa, ale jesteśmy na dobrej drodze - dodał.

Poniedziałkowy raport amerykańskiego Instytutu ds. Zarządzania Zasobami sygnalizował, że aktywność produkcyjna w USA w najbliższym miesiącu powinna wzrosnąć po raz pierwszy od stycznia 2008 roku. Departament handlu podał jednocześnie, że - zgodnie z przewidywaniami analityków - w lipcu rosły wydatki w budownictwie. Wzrosła też sprzedaż samochodów, o czym poinformował koncern Ford.

Źródło: PAP