Na wakacje polecisz z Radomia

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24W 2011 r. ma ruszyć lotnisko w Radomiu

Już za dwa lata w Radomiu ma ruszyć międzynarodowy port lotniczy współpracujący z warszawskim Okęciem. Nowe lotnisko powstanie na bazie lotniska wojskowego.

O szczegółach dotyczących planu rozwoju lotniska poinformował jego generalny wykonawca - firma PM Group Polska w konsorcjum z irlandzkim Project Management oraz brytyjskim TPS Consult.

Maciej Ilczyszyn z PM Group wyjaśnił, że koncepcja przewiduje czteroetapową rozbudowę radomskiego lotniska w ciągu najbliższych 30 lat. Łączne koszty inwestycji szacowane są na przeszło 400 mln zł.

- W pierwszej kolejności - do roku 2011 - ma m.in. zostać wybudowany tymczasowy terminal, wieża kontroli lotów, budynek utrzymania lotniska. Ma też zostać zmodernizowana droga startowa, wybudowana droga kołowania i miejsca postojów samolotów - powiedział Ilczyszyn. Dodał, że koszty realizacji pierwszego etapu rozbudowy lotniska wyniosą ok. 179 mln zł.

Zyski za 9 lat

Zgodnie z planem, pierwsze samoloty cywilne miałyby wystartować z radomskiego portu lotniczego w 2011 roku. Według prognoz PM Group, lotnisko w Radomiu zacznie przynosić pierwsze zyski w 2018 roku, kiedy będzie korzystać z niego milion pasażerów rocznie.

Władze Radomia zabiegają o utworzenie cywilnego lotniska w Radomiu od 10 lat. W tym celu utworzyły spółkę Port Lotniczy Radom. Jej kapitał zakładowy wynosi obecnie 22,5 mln zł - pieniądze pochodzą z budżetu miasta. Spółka prowadzi także rozmowy z trzema potencjalnymi zagranicznymi inwestorami z branży lotniczej.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24