Na uliczne korki ambulans, McKrewetki i metro-bunkier. Dziwne rzeczy, których nie wiedzieliście o Rosji

Najnowsze

Rosja, jak każdy kraj ma swoje zwyczaje. Niektóre są szczególnie intrygujące

Rosja to duży i specyficzny kraj. Obcokrajowcom czasami trudno zrozumieć panujące tam zwyczaje. Być może dlatego serwis "Business Insider" opublikował listę 30 szalonych rzeczy, których nie wiedzieliśmy na temat tego kraju. Oto kilka z nich.

1. Piwo nie było uważane w Rosji za napój alkoholowy aż do 2011 roku. Wówczas ówczesny prezydent Dmitrij Miedwiediew podpisał ustawę, która zmieniła ten stan rzeczy. Nowe prawo wprowadziło ograniczenia w sprzedaży tego alkoholu. 2. Jeden mężczyzna na czterech umiera w Rosji przed 55. urodzinami. Z kolei średnia długość życia mężczyzn to 64 lata. To jeden z najgorszych wyników na świecie. W USA w tym wieku umiera tylko 10 proc. mężczyzn, a w Wielkiej Brytanii 7 proc. 3. Tylko w Rosji możesz w McDonald's spróbować kanapki McKrewetka. 4. Korki w Moskwie są tak duże, że niektórzy bogaci Rosjanie kupują karetki pogotowia, aby swobodnie poruszać się w godzinach szczytu. 5. Niektórzy kierują się dziwnym przesądem - unikają gwizdów w domu. Uważają, że gwizdanie w domu spowoduje większe wydatki i pusty domowy budżet - "pieniądze wyfruną przez okno". 6. W Rosji na 1000 mężczyzn przypada 1159 kobiet. W miastach jest jeszcze gorzej - na 1000 mężczyzn 1183 kobiety. 7. Moskwa ma "super piękny" system metra, w tym czwartą najgłębszą stację na świecie. Rosyjski system metra był konstruowany na wypadek wojny. Miał więc pełnić rolę schronu. 8. Miliarder Roman Abramowicz na swoim jachcie zainstalował laser. To rodzaj tarczy przed ... paparazzi.

9. W czasach Związku Sowieckiego sprzedaż albumów Beatlesów była zakazana przez rząd, ale niektórzy studenci medycyny wytłaczali je na... starych zdjęciach rentgenowskich.

Większość dóbr z Zachodu była zakazana, więc ludzie wykazywali się kreatywnością w stworzeniu ich we własnych zakresie.

10. Ostatnio niektóre rosyjskie restauracje przestały używając słowa "barszcz" - zamiast tego w menu można znaleźć "zupę buraczaną" . Skąd ta zmiana? Słowo "barszcz" pochodzi z języka ukraińskiego.

To trochę tak jak, gdy Amerykanie zaczęli używać hasła "frytki wolności" w miejsce "francuskich frytek” – uważa BI.

11. Rosjanie używając emotikonów nie dodają “oczu”. Są ) albo ))))), ale nigdy :) Im więcej nawiasów dodają, tym bardziej lubią daną rzecz.

Autor: mn//km/kwoj / Źródło: Business Insider