Na święta wydamy 10 mld zł

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huSieci handlowe już szykują oferty świąteczne przewidując wyższe wydatki konsumentów

Rosnące pensje i planowana podwyżka VAT napędzają handlowcom klientów. Wydatki na bożonarodzeniowe upominki będą w tym roku rekordowe. Statystyczny Polak po 15. roku życia wyda na nie 400 zł. Świąteczne oferty już pojawiły się w sklepach - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

- Polscy konsumenci preferują święta na bogato. O ograniczaniu wydatków nie ma mowy – mówi dziennikowi Jakub Borowski, ekonomista Invest-Banku.

Ekonomiści przewidują, że wydatki na gwiazdkowe prezenty wzrosną w porównaniu z rokiem ubiegłym o blisko 10 proc. To oznacza, że przekroczą 10 mld zł, mogą nawet sięgnąć 11 mld. Statystyczny Polak powyżej 15 lat wyda na ten upominki ponad 400 zł.

– W zeszłym roku było to 381 zł, co dało w sumie 9,4 mld zł – przypomina Urszula Krassowska z TNS OBOP.

Wyższe płace i podwyżka VAT

W ostatnich miesiącach rosną wynagrodzenia. We wrześniu średnia płaca wyniosła 3,4 tys. zł, czyli o 3,7 proc. więcej niż rok temu. A grubszy portfel skłania do większych zakupów, czego dowodem może być rosnąca konsumpcja prywatna. W ujęciu rocznym zwiększyła się ona o 3 proc. Dodatkowo poprawia się wskaźnik ufności konsumenckiej.

Ale powodem większych wydatków w końcu tego roku jest też przyszłoroczna podwyżka VAT.

O tym, że tegoroczne święta pozwolą więcej zarobić handlowcom, świadczy też rosnąca sprzedaż detaliczna. Zwiększony jest zwłaszcza popyt na meble i sprzęt RTV i AGD. Od lipca sprzedaż w tym segmencie rośnie średnio o 30 proc. – To dobra trwałego użytku, na które pieniądze są przeznaczane dopiero w drugiej kolejności – podkreśla Jakub Borowski.

Ożywienie potwierdzają same sieci handlowe, które wskazują na kilkuprocentowe wzrosty liczby klientów.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu